Webový portál Čtenářská gramotnost a projektové vyučování je určen všem mimopražským učitelům základních škol. Vznikl v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování a jeho cílem je soustředit na jednom místě veškeré podstatné informace vztahující se k rozvoji čtenářské gramotnosti. Naleznete tu články s tipy do výuky, přípravy na vyučování, důležité zdroje informací, a to ke všem čtyřem oblastem, na které je projekt zaměřený:
- Čtenářství
- Tvůrčí psaní
- Projektové vyučování
- Mediální výchova
Tomuto rozdělení odpovídá i struktura webu. Z hlavní stránky se můžete do jednotlivých oblastí dostat:
1) buď přes ikony nahoře ve střední části webu
2) nebo přes jednotlivé rubriky v levém panelu
Zde můžete navíc v rámci jedné oblasti (rubriky) zvolit ještě specifickou podrubriku. Například v rubrice Čtenářská gramotnost můžete vybírat z podrubrik Čtenářské strategie, Inspirace ze zahraničí, Školní knihovny, Tipy do výuky a Zdroje k tématu.
Orientace v rubrikách a podrubrikách je velmi jednoduchá. K přehlednějšímu výběru napomáhá barevné rozlišení:
- modrá: Čtenářská gramotnost a čtenářství
- žlutá: Tvůrčí psaní
- růžová: Projektová výuka
- zelená: Mediální výchova
- šedá: O projektu
Na hlavní stránce ve střední části naleznete perexy nejnovějších článků všech rubrik. Pokud vás článek podle perexu zaujme, stačí kliknout na název a otevře se vám článek celý.
Co můžete najít v jednotlivých rubrikách?
Čtenářské strategie:
Zde naleznete obsáhlý seriál věnovaný čtenářským strategiím, což jsou vědomé postupy, které nám pomáhají porozumět čtenému textu. Více se dozvíte v prvním díle seriálu Čtenářské strategie – 1. díl – Co jsou čtenářské strategie.
Inspirace ze zahraničí:
Tato podrubrika nabízí vhled do finského kurikula pro ZV (Pohled na finské kurikulum pro základní vzdělávání – 1. díl – Obecná charakteristika) a australského kontinua pro oblast čtení (Australské vývojové kontinuum pro oblast čtení – 1. díl – Úvod). Naleznete tu také seriál věnovaný šetření PISA 2009 (PISA 2009 – 1. díl – Nejdůležitější informace o českém školství – zahájení odborné diskuze).
Školní knihovny:
Hledáte inspiraci pro tvorbu školní knihovny? Pak určitě navštivte tuto podrubriku. Přečtěte si třeba rozhovor s Jitkou Kopáčovou, zástupkyní ředitele na ZŠ Kunratice, která vám představí školní knihovnu, ve které běžně probíhá i výuka a doučování (Školní knihovna jako informační studijní centrum).
Tipy do výuky:
V této podrubrice naleznete zejména kvalitní přípravy do vyučování. Nahlédněte pod pokličku zkušené učitelce Ludmile Kovaříkové (Příprava na vyučování: Povídka Vánoce od Ivana Krause). Podívejte se také na seriál Knihy pro žáky, který představuje zajímavé dětské knížky a tipy, jak s nimi ve výuce pracovat (Knihy pro žáky – 4. díl – Jiří Dvořák: Zpátky do Afriky).
Zdroje k tématu:
Zde jsme zveřejnili články věnované internetovým stránkám (Internetové stránky ke čtenářské gramotnosti – 1. díl – Seznam doporučených webů), knihám (Knihy ke čtenářské gramotnosti – 1. díl – Seznam doporučených publikací), videím, testům a dalším zdrojům ke čtenářské gramotnosti.
Inspirace ze zahraničí:
Přeložili jsme pro vás popis základních metod, které vedou žáky k samostatnému psaní (Vedeme žáky k samostatnému psaní – 1. díl – Představení základních metod).
Soutěž literárních sborníků:
V této podrubrice vás informujeme o vyhlášení a vyhodnocení soutěží literárních sborníků s názvem Nadílka našich dílek. Můžete si zde prohlédnout všechny vítězné sborníky ve formátu PDF (Literární sborníky 2010 ke stažení – 3. díl – Mapa se všemi sborníky a Sborníky ze soutěže Nadílka našich dílek 2011 – 4. díl – Interaktivní mapa). Dozvíte se, jak některé sborníky vznikaly (Jak vznikal náš sborník – 1. díl – Čtvrťáci, Šahrazád a její nekončící příběh).
Tipy do výuky:
Zde hledejte přípravy do vyučování a články s tipy do výuky (Na povídky a pohádky ze Storybird). Vyhlašujeme zde také témata pro tvůrčí psaní, k nimž nám můžete posílat příspěvky svých žáků (Posílejte nám originální přáníčka svých žáků).
Zdroje k tématu:
Prozkoumejte seriál Knihy k tvůrčímu psaní (Knihy k tvůrčímu psaní – 1. díl – Přehled publikací) a Zahraniční webové stránky pro tvůrčí psaní.
Inspirace ze zahraničí:
Začtěte se do seriálu o inovativních pedagogických programech (Inovativní pedagogické programy – 1. díl – Začít spolu).
Moderní vyučovací metody:
Používáte v hodině myšlenkové mapy? Chtěli byste si o možnostech jejich využití přečíst více nebo hledáte další grafické organizátory? Pak se určitě ponořte do seriálu o moderních vyučovacích metodách. Začněte od prvního dílu věnovaného brainstormingu a jeho variacím (Moderní vyučovací metody – 1. díl – Brainstorming a jeho variace).
Tipy do výuky:
Přečtěte si o tom, jak žáky motivovat ke společné tvorbě vlastní knihy a jak začít s třídním projektem nazvaným „Vydáme si vlastní knížku!„.
Zdroje k tématu:
Vybrali jsme pro vás zajímavé knihy k tématu projektové vyučování (Knihy k projektovému vyučováni – 1. díl – Robert Fisher: Učíme děti myslet a učit se).
Film:
V této podrubrice naleznete nejen tipy na filmy k mediální výchově (Filmy k mediální výchově – 1. díl – Náš vůdce), ale i přímé ukázky toho, jak film dokáže lidmi manipulovat (Manipulace filmem – 1. díl – Masmédia). Nabízíme také seriál článků Jak na scénář (Jak na scénář – 1. díl – Co je dobré vědět před psaním scénáře).
Inspirace ze zahraničí:
Připravili jsme pro vás stručný nástin stavu mediální výchovy ve vybraných zemích (Mediální výchova ve světě), zejména v kanadské provincii Ontario (Mediální gramotnost v kurikulu kanadské provincie Ontario – 1. díl – Úvod).
Reklama:
Zde načerpáte podstatné informace o rozmanitých podobách reklamy (Reklama – 1. díl – Internetové bannery) a získáte tipy, jak toto téma zařadit do výuky (Příprava na vyučování: Jak se dělá reklama).
Školní časopisy:
Pokud vydáváte s žáky školní časopis, jistě jste narazili na problematiku publicistických útvarů. Jak na rozhovor, na reportáž, na recenzi? A co vše obnáší vydávání školního časopisu? Podrubrika s názvem Školní časopisy je přímo nabitá různými seriály článků (Blog jako alternativa školního časopisu – 1. díl – V čem je lepší; Názorová žurnalistika – 1. díl – Fejeton; Fotografie – 1. díl – Od camery obscury k digitálnímu fotoaparátu).
Soutěž školních časopisů:
V této podrubrice vás informujeme o vyhlášení a vyhodnocení soutěží školních časopisů s názvem Náš časopis. Můžete si zde prohlédnout všechny vítězné časopisy ve formátu PDF (Školní časopisy ke stažení – 3. díl – Mapa s časopisy a Pár slov k mapce kvalitních školních časopisů aneb Kolik je vlastně těch vítězů?). Zjistíte také, jak se pozná kvalitní školní časopis (Jak se pozná kvalitní školní časopis – Desatero zásad).
Tipy do výuky:
Vyzkoušejte ve výuce některé z našich tipů: Příprava na vyučování: Není zpráva jako zpráva, Příprava na vyučování: připrav šéfovi tiskovou zprávu.
Zdroje k tématu:
Připravili jsme pro vás anotace českých i zahraničních knih a webových stránek k mediální výchově (Knihy k mediální výchově – 1. díl, Zahraniční webové stránky pro MV a České webové stránky pro MV – 1. díl)
O projektu
V této rubrice naleznete všechny naše tiskové zprávy, výběrová řízení, výzvy, loga ke stažení, představení našich autorů, informace pro autory článků… (Staňte se autory článků našeho webu).
Co obsahuje každý článek?
- Úvodní perex: Jedná se o krátký text, jehož cílem je upoutat vaši pozornost a naznačit, o čem článek bude.
- Rubrika – podrubrika: Pomáhá vám zorientovat se, v jaké části webu se nacházíte (funguje jako odkaz na všechny články dané podrubriky).
Pod článkem naleznete:
- Další díly seriálu: Zde jsou umístěny odkazy na předchozí a následující díl seriálu.
- Hodnocení: Díky němu zjistíte, jak je článek oblíbený. Články můžete hodnotit počtem smajlíků, popřípadě kliknutím na facebookové tlačítko „Like“.
- Autor článku: Pokud vás článek zaujme, můžete se přes tento odkaz dostat na výpis všech článků tohoto autora.
- Štítky: Jedná se o témata, jichž se článek týká (fungují jako odkazy na články se stejným štítkem).
- Související články: Tento nadpis odkazuje na články, které obsahují stejná slova a jsou označené stejnými štítky.
- Komentáře: Pokud budete přihlášení, můžete zapáleně diskutovat nad daným článkem.
Jaké možnosti web ještě nabízí?
VLEVO pod rubrikami naleznete:
- jmenný seznam autorů: Jednotlivá jména fungují jako odkazy na všechny články autora.
- seznam populárních štítků: Čím větším písmem je štítek napsán, tím častěji se na webu vyskytuje (také funguje jako odkaz na všechny články označené tímto štítkem).
- archiv: Zde naleznete články řazené do jednotlivých měsíců podle data publikování.
- nástroje: Odtud se dostanete na registrační nebo přihlašovací formulář. Registrace se vyplatí! Bez uživatelského účtu si nebudete moci stahovat přílohy k článkům, ani procházet e-learningové kurzy.
K registraci a přihlášení slouží i odkazy úplně vpravo nahoře.
Povšimněte si i bohaté nabídky v PRAVÉM panelu:
- Okénko pro fulltextové vyhledávání: Zde zadejte hledaný výraz a zobrazí se vám výpis všech článků webu, ve kterých se výraz vyskytuje.
- Doporučené články
- Banner na web Šotkoviny: Odkaz na náš web pro mladé novináře, spisovatele a čtenáře (portál pro žáky)
- Zajímavé odkazy
- Odkaz na facebookovou skupinu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování
- Nejnovější komentáře
- Anketa: V ní můžete vyjádřit svůj názor k aktuálnímu tématu.
- Nejnovější videa
- Nejčtenější články
- Nejlépe hodnocené články
- Loga soutěží: Fungují jako odkazy na články, v nichž se o dané soutěži dozvíte více.
Nabídka v pravém panelu je většinou vázaná na rubriku, ve které se zrovna nacházíte. Pokud jste např. v rubrice Tvůrčí psaní, zobrazí se vám seznam doporučených článků, zajímavých odkazů atd. pouze k oblasti tvůrčí psaní.
Na koho se můžete obrátit s připomínkou nebo dotazem?
Tvůrce webových portálů
srpova.tereza@abeceda-os.cz
+420 7777 99 625