Zahraniční webové stránky pro mediální výchovu

Ladislava Whitcroft, 22. 9. (2010), Mediální výchova - Zdroje k tématu , 8 638 zobrazení

Pro potřeby českých učitelů a všech, kdo se zajímají o mediální výchovu, přinášíme stručný přehled vybraných zahraničních webových stránek, které se věnují právě této oblasti.

Amerika

The National Association for Media Literacy Education
http://www.amlainfo.org/
Posláním této národní americké organizace je rozvoj výuky mediální gramotnosti v USA. Najdete tu například studii o základních principech mediální výuky, článek o historii tohoto oboru v USA, informace o výzkumné činnosti v tomto oboru a odkazy na doporučené materiály.

Media Education Foundation
http://www.mediaed.org/
Tento americký projekt na svých stránkách nabízí dokumentární filmy a další vzdělávací materiály inspirující ke kritickému zamyšlení nad vlivem amerických masmédií.

Just Think
http://www.justthink.org/
Tato organizace sídlí v San Franciscu a vznikla v roce 1995. Posláním jejích webových stránek je výuka mediální gramotnosti pro 21. století. Její tvůrci tvrdí, že stránka vznikla jako reakce na vzrůstající vliv médií. Hlavním cílem je přispět k výchově kritických konzumentů médií.

Media Literacy
http://www.medialiteracy.com/
Webový portál pro vzdělávání v oboru mediální gramotnosti. Najdete tu především odkazy na bezplatné i zpoplatněné učební materiály. Stáhnout si tu můžete dokument nazvaný „Jak integrovat mediální gramotnost a kritické myšlení do kurikula“.

Austrálie

Australian Teachers of Media
http://www.atomvic.org/
Tato profesionální asociace australských učitelů poskytuje množství materiálů a vydává čtvrtletní časopis o médiích a filmu – Metro Magazine. Na webových stránkách si učitelé mohou například stáhnout různé studijní příručky.

QSA
http://www.qsa.qld.edu.au/
Tato stránka poskytuje vzdělávací služby pro australský severovýchodní stát Queensland. Pro potřeby místních škol a komunity schvaluje a reviduje učební osnovy. Najdete zde materiály pro oblast mediální výchovy, včetně těch, které učitelům pomáhají správně osnovy zavádět.

Francie

CLEMI
http://www.clemi.org/
Toto francouzské centrum se zabývá vztahem mezi médii a vzděláváním. V současné době pracuje nejen s učiteli, žáky a studenty, ale také s pracovníky klubů, novináři a knihovníky. Centrum pořádá školení a různé vzdělávací akce, vydává publikace a poskytuje prostor pro sdílení zkušeností.

Kanada

Media Awareness Network (MNet)
http://www.media-awareness.ca/
Tato kanadská nezisková organizace od roku 1996 propaguje programy zaměřené na mediální a digitální gramotnost. Organizace spolupracuje s kanadskými i zahraničními partnery a její webové stránky poskytují jeden ze světově nejobsáhlejších souborů materiálů k mediální a digitální gramotnosti. Na své si přijdou jak rodiče, tak i učitelé, kteří si například mohou za pomoci vyhledávače najít přípravu, která přesně odpovídá jejich požadavkům.

Project Look Sharp
http://www.ithaca.edu/looksharp/
Tento projekt je iniciativou školy Ithaca College. Poskytuje materiály, školení i podporu pro integraci mediální gramotnosti a kritického myšlení do kurikula. Učitele zaujmou hlavně profesionálně provedené přípravy a metodické brožury.

Canadian Race Relations Foundation
http://www.crr.ca/
Hlavním posláním této kanadská nadace je pomocí mediální výchovy bojovat proti rasismu v kanadské společnosti. Webová stránka poskytuje mediální materiály k danému tématu a informuje o kurikurálních a speciálních programech určených ke studiu toho, jak je diverzita zobrazována jednotlivými médii.

National Film Board of Canada
http://www.nfb.ca/
Na webových stránkách této kanadské organizace učitelé najdou množství dokumentárních, animovaných a alternativních filmů. Kromě toho stránka nabízí například studijní příručky a další materiály týkající se výuky kinematografie.

SchoolNet News Network
http://www.snn-rdr.ca/
Tato organizace spolupracovala s francouzskou organizací Rédaction de Rescol na projektu, který se změřil na integraci internetové žurnalistiky do tříd. Bohužel tento projekt již skončil, avšak stránka zůstala jako užitečný zdroj informací. V rámci projektu se žáci mohli podílet na kybernetické škole pro mladé spisovatele a aspirující novináře. Stránka stále poskytuje řadu tipů pro učitele i žáky a mezi lety 1996 a 2004 tu mohli žáci publikovat své příběhy (jejich archív je stále dostupný).

Association for Media Literacy
http://www.aml.ca/
Významná kanadská organizace – od roku 1987 tu společně pracují lidé, kteří se podílí na mediální výchově nebo se o toto téma zajímají. Poskytuje informace o vzdělávacích aktivitách, pořádá konference a pro své členy vydává internetové noviny. Pokud se zaregistrujete a zaplatíte roční poplatek 30 dolarů, můžete si stáhnout jejich učební materiály.

Norsko

Avis i Skolen
http://www.avisiskolen.no/
Tato norská iniciativa poskytuje materiály pro učitele, kteří ve svých třídách pracují s novinami a jinými tištěnými médii.

Švédsko

Tidningen i Skolan
http://www.tidningeniskolan.se/
Tato švédská webová stránka poskytuje materiály pro učitele, kteří ve svých třídách pracují s novinami a jinými tištěnými médii.

Velká Británie

Media Education Association

http://www.mediaedassociation.org.uk/

Tato organizace slouží každému, kdo se podílí na výuce mediální výchovy. Poskytuje množství zajímavých materiálů, přístup k nim budete mít ovšem jen poté, co se zaregistrujete a stanete členem. Dobrá zpráva je, že během roku 2010 bude zavedeno bezplatné členství. Bez přihlášení se můžete podívat na starší čísla časopisu, kde se dozvíte například o připravovaných konferencích a dalších událostech. Sekce „události“ například informuje o tom, že mezi 19. a 20. listopadem 2010 se bude konat konference věnovaná mediální gramotnosti. Pokud byste se chtěli zúčastnit, zaregistrujte se na http://www.mlc2010.org.uk/index.php. Stránka si zároveň klade za cíl poskytovat prostor pro sdílení názorů a nápadů. Chcete-li se podělit o své zkušenosti s ostatními, navštivte sekci „fórum“.

English and Media Centre
http://www.englishandmedia.co.uk/
Toto anglické centrum vydává publikace o mediální výchově a pořádá semináře pro britské i zahraniční učitele.

MediaEd
http://www.mediaed.org.uk/
Tato britská webová stránka pro mediální výchovu se soustřeďuje na filmovou tvorbu. Učitelé tu najdou přípravy na vyučovací hodiny, informace o projektech a případových studiích, recenze materiálů a příklady studentských prací. Kromě toho se dozví, jaké jsou možnosti dalšího vzdělávání a kterých workshopů se mohou zúčastnit. Stránka také nabízí fórum, kde učitelé diskutují o různých tématech. Veškeré materiály mohou být užívány pro nekomerční účely.

British Film Institute
http://www.bfi.org.uk/
Tato instituce byla založena již v roce 1933 s cílem propagovat britskou filmovou a televizní tvorbu a přispívat k jejímu porozumění. Kromě dalších aktivit vydává vzdělávací materiály a pořádá semináře i festivaly.

Film Education
http://www.filmeducation.org/
Tato londýnská charitativní organizace se od roku 1984 věnuje filmové tvorbě. Poskytuje množství různorodých materiálů, které vychází z požadavků místního kurikula. Kromě toho pořádá školení, semináře, bezplatné promítání a jiné akce pro školy, včetně světově největšího filmového festivalu pro učitele a jejich žáky – National Schools Film Week.

Mezinárodní

Action Coalition for Media Education (ACME)
http://www.acmecoalition.org/
Mezinárodní nezávislé sdružení učitelů, mediálních tvůrců, výzkumných pracovníků a reformátorů. Učitelé tu najdou řadu výukových materiálů a článků rozdělených dle příslušných témat.

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.