České webové stránky pro mediální výchovu – 1. díl

Dalibor Dudek, 28. 7. (2010), Mediální výchova - Zdroje k tématu , 7 097 zobrazení

Následující přehled internetových adres si klade za cíl zmapovat zajímavé webové portály, jejichž obsah je věnován mj. různým stránkám mediální výchovy. Bude postupně doplňován o další zdrojové adresy, vždy po jejich analýze.

Zpravodajský a informační servis Sdružení dětí a mládeže: http://www.adam.cz

Obsah stránek je členěn do devíti rubrik, např.: Knihovnička, Rozhovory, Pozvánky a Soutěže. V rubrice Soutěže jsou anonce na známý projekt Dětský počin roku.

Projekt České rady dětí a mládeže na webu: http://www.kecejmedotoho.cz

Projekt „Kecejme do toho“ nabízí mladým lidem možnost vyjádřit názor na témata, která se týkají celostátní i evropské úrovně. Dává tak mladým lidem příležitost ovlivnit to, s čím nejsou spokojeni. Projekt informuje mladé lidi o aktuálním dění. Koncepce státní politiky pro oblast dětí a mládeže na období 2007-2013 uvádí, že mladí lidé by měli spolurozhodovat v otázkách, které se jich týkají.

Dětský internetový portál: http://alik.idnes.cz/

Alik.cz je projektem mediální skupiny MAFRA. Cenný na těchto stránkách je důraz na původnost a nekopírování obsahů. Nalezneme zde kvalitní Abecedu psaní. http://alik.idnes.cz/ získal certifikát Českého výboru UNICEF za významnou pomoc ve prospěch dětí. Jeho rubriky obsahují mj. rozsáhlý katalog odkazů na webové adresy s aktivitami pro děti. Rubrika Poradna je věnována osobním tématům. Jednotlivé rubriky jsou dále detailně členěny, např. rubrika Alíkoviny obsahuje mj. následující tematické celky: Škola poznání, Příroda. Cestování, Volný čas, Sport, Kultura, Kalendář akcí…
Alik.cz se také zabývá kyberšikanou.

Stránky České rady dětí a mládeže: http://www.crdm.cz/

ČRDM sdružuje kolem 100 členských organizací, představujících téměř 200 000 individuálních členů. Vychází zde pravidelný zpravodaj Archa. Jeho jednotlivá čísla jsou na webu ke stažení. Obdobně lze stáhnout malou publikaci o Úmluvě o právech dítěte „Mami, tati, znáš má práva“, nebo metodickou příručku „Začněme třeba takhle“, obsahující interaktivní hry s tématy lidských práv a multikulturní společnosti.

Další díl seriálu:

• České webové stránky pro mediální výchovu – 2. díl: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-zdroje-k-tematu/ceske-stranky-pro-mv-2

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.