Filmy k mediální výchově – 2. díl – Živě z Bagdádu

Dalibor Dudek, 26. 7. (2010), Mediální výchova - Film, Mediální výchova - Tipy do výuky , 6 814 zobrazení

Producent zpravodajské stanice CNN Robert Wiener ve své vzpomínkové knize Živě z Bagdádu zaznamenal události roku 1990 a počátku roku 1991, kdy Spojené státy zaútočily na Irák v souvislosti s jeho okupací Kuvajtu. Štábu tehdy malé kabelové televize CNN se podařilo z pokoje bagdádského hotelu Al-Rasheed zprostředkovat divákům válku v přímém přenosu. Podle Wienerovy knížky vznikl stejnojmenný film, režírovaný Mickem Jacksonem. Film předává divákům pravdivé, autentické informace o válečném konfliktu, příběh válečných reportérů, kteří riskovali život, aby ostatním zprostředkovali obraz skutečné války.

Film Živě z Bagdádu, natočený roku 2002 v produkci kabelové společnosti HBO, zajímavě převypráví příběh televizního štábu tehdy malé kabelové televizní stanice, který přišel do Iráku v době, kdy zde již velké americké televizní společnosti vysílaly, a přesto se díky odvaze svých členů prosadil.

Síla filmu je především v předání poctivých informací o válečném konfliktu. Zaznamenává život novinářů během bombových útoků uprostřed Bagdádu, kteří sledují z devátého patra balkónu hotelu Al-Rasheed řízené bomby dopadající v lednu 1991na irácké hlavní město. Film poukazuje na hranici mezi profesionalitou novinářské profese a hazardem s životy. Ukazuje, v čem spočívá smysl práce válečných zpravodajů a co jsou reportéři ochotni pro svoji práci podstoupit. Určitým mottem filmu by mohla být věta, která ve filmu zazní v okamžiku, kdy se filmový štáb rozhoduje, zda včas z Iráku odletí, nebo zůstane: „Když zůstaneme, Bílej dům těžko události přikrášlí.“

Film zaujme také hereckými výkony Michaela Keatona a Heleny Bonham Carterové v rolích ústřední dvojice reportérů Roberta Wienera a Ingrid Formanek (jak již její jméno napovídá, pochází reportérka z bývalého Československa). Další velké role ve filmu ztvárnili Bruce McGill jako populární reportér Peter Arnett a David Suchet v úloze iráckého ministra informací. Zajímavostí je, že arabské exteriéry byly natáčeny v marocké Casablance.

Autentické vysílání z Bagdádu si lze pro srovnání pustit na http://www.youtube.com/.

Zdroje:

• Živě z Bagdádu, film USA, režie Mick Jackson, 2002
http://www.kfilmu.net/filmy.php?sekce=informace&film=zive-z-bagdadu-tv
http://magazin.ceskenoviny.cz/tvprogram/index.php?detail=4425742
• http://www.youtube.com/watch?v=eytxUSpTSls

Další díly seriálu:

• Filmy k mediální výchově – 3. díl – Vrtěti psem a mediální slovníček: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-tipy/filmy-k-mv-3
• Filmy k mediální výchově – 1. díl – Náš vůdce: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-tipy/filmy-k-mv-1

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.