Digitální stopy a informační střídmost

Dalibor Dudek, 25. 7. (2012), Mediální výchova - Tipy do výuky , 18 278 zobrazení

Jakýkoli náš příspěvek na blogu, poznámka v diskusi nebo aktivity na sociálních sítích zanechávají za námi stopu, která může kdekomu nabídnout řadu informací, ale také umožnit různým podvodníkům vstoupit do našeho soukromí, poškodit naše dobré jméno…

Moto

„Tato soutěž se realizuje z důvodu zařazení Vašich osobních údajů do marketingové databáze, která je vlastnictvím „té a té“ společnosti. Pokud si nepřejete, aby Vaše osobní údaje byly částí výše uvedené databáze, laskavě Vás žádáme, abyste se neúčastnil/a této soutěže. Pokud od Vás neobdržíme jinou informaci, Vaše účast v soutěži bude automaticky považována za souhlas s uvedením Vašich osobních údajů v databázích sponzorů soutěže. Pokud nesouhlasíte s uvedením Vašich osobních údajů v těchto databázích, klikněte zde…“

Jedná se o text napsaný drobným písmem pod oznámením „Gratulace k vítězství fantastického balíčku…“ www.aldaniti.net

Úvodní obrazovka webu www.aldaniti.cz

Soukromí a virtuální identita

Na ulici nebo v obchodních centrech nás běžně sledují kamery, s našimi digitálními stopami čile obchodují kdejaké společnosti, jsme dohledatelní s mobilem v kapse…Jak ochránit své soukromí? Jaké informace se objeví, když zadáme do internetového vyhledávače své jméno? Ubráníme se virtuálnímu sledování? A vůbec – je virtuální identita naší identitou skutečnou? Především dětem chybí potřebné informace, často i zábrany; mohou si ukládáním různých informací o sobě na internetu ublížit.

Jsme však na tom lépe než děti? Mnohdy svá důležitá data ukládáme u poskytovatele služeb (on-line semináře, zálohování dat firmami i domácnostmi, video konference…). Informace, které do takového prostředí umístíme, jsou snadno dostupné z mnoha míst, což je jistě výhodné. Je však otázka, jak jsou zabezpečeny proti zneužití. Prostřednictvím různých video konferencí se lze snadno nad tématy a úkoly setkávat s kolegy a přitom pracovat z domova. Spoléhat na něco takového však také zcela nelze, výpadek na straně poskytovatele takové služby může mnohé znepříjemnit. A především: nabízíme svá soukromá data a další cenné informace poskytovatelům služeb, které neznáme a v podstatě nic o nich nevíme…

Digitální otisk palce

Mnohé z našich digitálních „otisků“ jsou relativně snadno dohledatelné. Především naše vlastní blogy a weby, skupiny sociálních sítí, registrace, diskuze, profily apod. umožní kdekomu našlapovat tiše blízko nás. Nezanechat žádnou stopu by však znamenalo prakticky nevyužívat internet…Dnes pro mnohé cesta nereálná. Jak tedy alespoň zajistit, aby naše ložnice zůstala soukromým a nikoli veřejným prostorem?

Doporučením nejen dětem školou povinným je informační střídmost. Opatrně bychom měli publikovat své názory a poskytovat osobní údaje, podobně uvážlivě uveřejňovat na síti své fotografie a občas si položit otázku, zda takovou fotografii má vůbec vidět více lidí. To se týká snímků polonahých dětí z naší báječné dovolené, podobně jako různých recesistických obrázků, které nemusejí být správně pochopeny, a naopak mohou být použity proti nám.

Svůj význam má i používání přihlašovacích jmen, které nelze jednoduše spojit s naší osobou. Speciální e-mail a heslo má smysl užít např. při registraci na Facebook. Je však otázkou, zda je i toto co platné, když při nahrávání fotek na Facebook je možno, aby u tváří byla připsána jména (vytváříme tak sami obsáhlý „policejní“ foto archiv).

Nedávejme všanc své soukromí za příslib nějaké pofidérní a nejisté výhody či výhry. Slibovanou „první cenu“ neobdržíme. Vyhrají marketingové společnosti, které nám ji na druhé straně našeho počítače anonymně nabízejí. Získají totiž přesně to, co potřebují – informace o nás. Vždyť podstatou jejich obchodní činnosti je shromažďování informací, e-mail a přímý marketing a prodej našich údajů dalším společnostem (jejichž nabídky pak zahlcují soukromé e-maily i telefony).

Velký bratr nespí

Problematické z tohoto pohledu může být i zrušení účtu. Např. u Facebooku je otázkou, zda samo zrušení vymaže všechny dílčí stopy na internetu, naše dávná propojení Facebooku s dalšími weby asi nezmizí. Nevím, co zůstane „bývalým přátelům“ ze dříve „sdílených“ fotografií apod. Pravděpodobně nám nezbyde nic jiného, než před samotným zrušením účtu odebrat postupně a trpělivě celý jeho obsah (zrušit přátelství, smazat fotografie, videa, odkazy …).

Doporučené zdroje:

 

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (6 hlasů, průměr: 4,33 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.