Psaní deníků a deníčků má dlouhou a bohatou historii. Vyzdvihnout je možné přitom nejen literární a historický význam takových děl, ale také přínos pro jejich autory, kterým deníky sloužily jako osobní reflexe, zdroj vzpomínek, nebo jako databáze nápadů. Pro řadu žáků ale nemusí být tvorba deníku příliš zajímavá a zábavná. A právě v takových případech by měl pomoci Daileez.
Daileez deník
Práce na tvorbě deníku je vždy dlouhodobou záležitostí. Pokud jde o práci s Daileez, je nutné mu vyhradit nejméně dvě hodiny; první pro seznámení se s programem, druhou pak pro zhodnocení práce.
Jak žáky motivovat? Třeba takto: „Přemýšleli jste někdy nad tím, kolikrát do měsíce jste se dobře vyspali? Zda míváte v úterý lepší náladu než ve čtvrtek? Vzpomenete si, co jste dělali před týdnem? Život není jen o statistických záznamech, ale přesto se hodí, když člověk ví, jak na tom je, zda je ve svém životě spíše spokojený nebo nešťastný; když má někde po ruce pěkné vzpomínky, je-li smutný. A právě v tom vám může pomoci vedení deníku. Nemusíte se bát, že byste museli každý den mnoho psát. Maximem je 255 znaků, což jsou asi dvě SMS zprávy. A většinu informací do deníku budete zadávat pomocí obrázků.“
Zvláště pro mladší žáky může být vedení klasického deníku poměrně náročné. Do Daileez se vejdou jen jedna nebo dvě věty a zbytek obsahu představují obrázky či smajlíci. Ač se na první pohled může zdát, že takový formát tvůrčí psaní příliš nerozvíjí, opak může být pravdou. Vměstnat smysluplné sdělení do 255 znaků není vůbec jednoduché, žáci se budou muset naučit být výstižní a přesní. Grafické značky je pak provedou tím, co je možné do deníku psát, a mohou jim otevřít dveře pro kladný vztah k tomuto literárnímu médiu do budoucnosti.
Jako první krok je třeba se domluvit s žáky, co do deníku budou psát. Osobně bych po dobu trvání školního projektu (třeba čtrnáct dní či měsíc) doporučil volbu nějakých neutrálních informací, které mohou být veřejné. Třeba co je v daný den ve škole potěšilo, napadlo, nebo naopak naštvalo.
Současně je zapotřebí žákům sdělit, že osobní deník může být buď spíš soukromý, nebo osobní. V prvním případě do něj mohou zanášet, co se naučili, kolik utratili peněz nebo kde byli a co dělali. Jde v zásadě o databázi informací bez větší osobní hodnoty. V druhém případě jsou zaznamenávány myšlenky, pocity, emocionální stavy atp.
Druhou věcí, kterou mohou s deníkem na Daileez žáci dělat, je připojovat si do něj různé grafické značky. Opět je vhodné se dohodnout, co budou sledovat povinně a pravidelně a co bude volitelnou informací. Výběr množiny parametrů by měl respektovat intimitu žáka. Zcela neutrální mohou být informace o počasí, jak se vyspal nebo čím se bavil.
Práce s Daileez
Jestliže je vše se žáky domluveno, je možné přikročit k samotnému zprovoznění deníku. Do registrace (na http://www.daileez.com/) se zadá jen jméno, heslo a e-mail. Dále je třeba zvolit, zda budou záznamy veřejné či nikoli. Doporučuji volit privátní variantu s ohledem na ochranu dětí a jejich soukromí. Hodnocení projektu pak bude probíhat u počítače žáka v jeho přítomnosti.
Samotná práce s deníčkem je velice jednoduchá. Klepnutím na den v kalendáři zvolíte datum, ke kterému chcete vytvořit záznam. Text se píše do textového pole, na jehož konci je ukazatel počtu zbývajících znaků. V pravé části jsou umístěny ikonky pro informace ohledně počasí, vyspání se, mentální kondice a nálady. Jednotlivé volby jsou realizovány klepnutím na příslušnou ikonku a je možné zvolit jen jednu možnost.
Mimo tyto základní ikonky je k dispozici ještě rozšířená nabídka ve spodní části obrazovky, která je rozdělená tematicky a zahrnuje například sportovní aktivity, cestování, zdraví, peníze nebo zábavu. Zde je možné klepnutím vybrat více položek. Že je daná činnost aktivní, se pozná podle toho, že začne „poskakovat.“
Velkou pozornost doporučuji věnovat především tomu, aby nebyla zatržená žádná volba sdílení na Facebooku či Twitteru. Tyto volby naleznete pod všemi ikonkami vedle tlačítka Save Changes.
Pro uložení záznamu je pak nutné klepnout právě na tlačítko Save changes. Žáci si mohou v hodině vyrobit první záznam a v tvorbě dalších záznamů by měli pokračovat po stanovený čas (nejlépe každý den). Čím déle, tím jsou statistiky ze zápisků zajímavější.
Vyhodnocení a statistiky
Zajímavé je, že Daileez nabízí možnost tvorby statistik na základě zvolených ikon. Tak je možné sledovat, jak se mění jednotlivé položky v průběhu roku. Každý měsíc má vlastí políčko, na které když se klikne, zobrazí se podrobnější statistiky (kolikrát se žák vyspal dobře, výborně, kolikrát špatně atp.).
Dále je možné sledovat aktivitu měsíce (co žák dělal v největším počtu dní), nebo kolikrát se věnoval různým zálibám. Optimální výsledky jsou samozřejmě k dispozici až za celý rok, ale i na kratším úseku mohou říci mnoho zajímavého. Pedagogovi mohou posloužit také jako součást prevence proti různým patologickým jevům, kdy může reagovat na některé neuspokojivé údaje v deníku žáka. Je možné podobné záznamy vést v průběhu celého školního roku jako formu komunikace mezi žákem a pedagogem.
Zajímavou možností je také tvorba veřejného deníku. Je možné si z něj udělat jakýsi glosář, ve kterém budou studenti ve 255 znacích pravidelně komentovat nějaké dění – ať již školní, či kupříkladu kulturní. V takovém případě je vhodné nastavit deník jako veřejný a sdílet jej prostřednictvím sociálních sítí – ať již Twitteru, Facebooku, nebo nějaké jiné komunitní služby, kterou mají žáci rádi.
Jak již bylo řečeno, tvorba deníku je velmi tradiční záležitostí, ke které je možné díky Daileez přistupovat velice netradičně. Otázkou je, jakým způsobem tyto deníky hodnotit. Snad podle originálnosti, hravosti a literární kvality. Ocenit by se měla ale také stránka subjektivní reflexe žáka, pakliže bude v deníku provedena.
Zatím nejsou žádné komentáře
Můžete vložit úplně první komentář.