Zahraniční webové stránky pro tvůrčí psaní

Ladislava Whitcroft, 28. 4. (2011), Tvůrčí psaní - Zdroje k tématu , 7 088 zobrazení

Přinášíme vám výčet zahraničních webových stránek, které se věnují tvůrčímu psaní. Tento seznam budeme průběžně doplňovat. Pokud jste narazili na nějaký další zajímavý web, neváhejte a podělte se o svůj objev s ostatními učiteli prostřednictvím diskuzního okénka pod tímto článkem.

ReadWriteThink
http://www.readwritethink.org/
ReadWriteThink (Čti, piš, mysli) je partnerskou organizací Mezinárodní čtenářské organizace IRA. Tyto webové stránky si zamilovala řada učitelů hlavně proto, že si zde mohou stáhnout některou z detailně propracovaných lekcí, které jsou seřazené podle ročníků, témat, cíle a délky lekce. Kromě toho tu naleznete i interaktivní pomůcky, kterými se můžete nechat inspirovat nejen při hodinách zaměřených na rozvoj čtení s porozuměním, ale i při hodinách tvůrčího psaní. Tyto pomůcky si můžete přizpůsobit svým potřebám i v případě, pokud v hodinách nemůžete s žáky pracovat s internetem. Například je tu nástroj, při němž budou žáci psát báseň ve tvaru diamantu nebo popisovat dobrodružnou cestu hrdiny, vytvoří s nápověďmi detektivní příběh atd.

Scholastic
http://www2.scholastic.com/browse/home.jsp
Webové stránky mezinárodní organizace Scholastic, kterou v roce 1920 založil M.R. Robinson. Tato organizace, jejímž mottem je „čti každý den, žij lepší život“, je známá tím, že vydává skvělé vzdělávací učebnice i další materiály, knihy pro děti, časopisy a mnoho dalších produktů, které si můžete objednat právě na těchto stránkách.

Prohlížení stránek vám zabere mnoho hodin a pořád budete mít pocit, že je co objevovat. Kromě obrovského množství zajímavých materiálů návštěvníka potěší i velmi pěkné grafické zpracování webu. Stránky jsou rozděleny na část pro učitele a další pracovníky ve vzdělávání, žáky a rodiče. Učitelé tu najdou velké množství příprav do hodin, aktivit, pracovních listů a grafických organizátorů, zábavných testů, nápadů a inspirací.

Bezplatně můžete využít různé onlinové aktivity a hry, kterými se můžete nechat inspirovat a upravit je tak, aby se daly využít i v hodinách, kdy nebudete s počítačem pracovat. Mě zaujala například skvělá aktivita věnovaná mýtům, pohádkám a pověstem: http://teacher.scholastic.com/writewit/mff/index.htm. V případě mýtů se děti hravou formou seznámí s mýty různých zemí, pak jim známý spisovatel ukazuje, jak tento útvar psát. V závěrečné fázi si mohou vytvořit vlastní mýtus pomocí speciálního nástroje, který je provádí jednotlivými kroky tvorby. Navíc své dílko mohou sami publikovat přímo na tomto webu.
Další skvělou inspirací k tvůrčímu psaní je např. tato hra, kde si můžete vytočit, o čem bude vaše dílko pojednávat: http://teacher.scholastic.com/activities/storystarters/storystarter1.htm. Já si vytočila, že musím sepsat nákupní seznam pro vrásčité hodiny, které jedí celý den koláčky.

V části určené dětem mohou mladí návštěvníci webu doporučovat knihy a diskutovat o nich. No a samozřejmě si mohou zahrát i různé hry, hlasovat v anketách, pobavit se o tom, co je zajímá…S tvůrčím psaním souvisí i to, že si každý návštěvník může vytvořit vlastní profil (ikonku, údaje o tom, co ho baví atd.).

Primary Education Oasis
http://www.primary-education-oasis.com/index.html
Stránky vytvořené učitelkou a vzdělávací odbornicí v oblasti gramotnosti, Shannon Dippleovou, nabízejí učitelům řadu užitečných materiálů, tipů do hodin a pracovních listů. Pokud chcete vést žáky k samostatnému psaní pomocí postupných kroků, kdy postupně odstraňujete podporu, podívejte se na jednotlivé fáze tohoto procesu, jak je popsala autorka webu (http://www.primary-education-oasis.com/teaching-writing-to-children.html). Dozvíte se, co znamená modelované, společné a řízené psaní, o kterých se více dočtete i na našem webu v tomto seriále: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/tvurci-psani/tp-zahranici/metody-psani-1. V části věnované tvůrčímu psaní naleznete několik zajímavých tipů, které vám pomohou oživit vaše hodiny: http://www.primary-education-oasis.com/creative-writing-ideas.html.

Bruce Van Patter
http://www.brucevanpatter.com/getcreative.html
Stránky vytvořil Bruce Van Patter, který zároveň pořádá i workshopy tvůrčího psaní. Na webu najdete řadu inspirativních nápadů, které vám pomohou udělat z hodin psaní zábavu. Stačí, když si například vyberete nějaký hodně divný novinový titulek pomocí speciálního nástroje, který Patter vytvořil, a psaní příslušného textu se rázem změní v nevídané dobrodružství. Nebo co kdybyste použili obrázky psů, kteří se legračně tváří, a nechali žáky, ať o nich napíší příběh…

The National Strategies
http://nationalstrategies.standards.dcsf.gov.uk/search/results/nav%3A49953
Národní strategie jsou stránky, které původně vytvořilo anglické ministerstvo školství. V současné době se na stránkách praví, že materiály nemusejí odrážet vládní politiku, protože s nástupem nové vlády v květnu 2011 ministerstvo přestěhovalo svůj web na novou adresu. To však nic nemění na tom, že na původních stránkách učitelé najdou kvalitní materiály, které obsahují jak teoretické informace (jaké jsou znaky určitého žánru), tak i konkrétní tipy (např. jak postupovat při výuce psaní návodu).

Teaching Ideas
http://www.teachingideas.co.uk/
Na stránkách si učitelé mohou zdarma stáhnout aktivity, pracovní listy a nechat se inspirovat skvělými nápady. Pokud hledáte inspiraci do hodin tvůrčího psaní, najeďte nahoře na záložku Literacy a klikněte na odkaz Writing, kde si můžete vybrat, zda chcete s dětmi psát beletristické či jiné typy textů. Najdete tu například mapy příběhu (o nich se více dočtete zde: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/tvurci-psani/tp-zahranici/mapa-pribehu), které mají podobu tabulek, s jejichž pomocí si žáci mohou promyslet a naplánovat své budoucí dílko (postupně vyplňují políčka, v nichž si plánují, jací budou v příběhu hrdinové, prostředí, kde se příběh odehrává atd.). Pomocí dalších pomůcek se žáci zamýšlejí nad popisem prostředí; v němž se příběh odehrává. Zde http://www.purplemash.com/fairground/ například popisují jízdu na pouťové atrakci tak, že si nejdříve vyberou z nabídky obrázek, a pak jsou postupně pomocí nápověd vedeni, aby se soustředili na to, co viděli, slyšeli, jak se cítili, aby použili zajímavá přídavná jména a přirovnání. Kromě toho tu najdeme i tipy a pomůcky, které žáků pomohou s popisem hrdinů, o kterých chtějí psát. V části nazvané „tipy“ najdete nápady inspirující děti k tvůrčímu psaní, jako například různé počátky příběhů, které mají žáci dopisovat atd.

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.