Vyzkoušejte s žáky e-learning k tvůrčímu psaní „Matěj a spisovatelka“

Tereza Linhartová, 27. 9. (2012), Tvůrčí psaní - Tipy do výuky , 8 904 zobrazení

Na webu Šotkoviny je připraven e-learningový kurz zaměřený na čtenářskou gramotnost a tvůrčí psaní. Je určen zejména pro žáky 3. – 6. tříd ZŠ. V prvním díle si žáci vyzkouší, jaké by to bylo být básníkem. Druhý díl je zaměřený na prózu. Učitelé se mohou inspirovat, jak začlenit tvůrčí psaní do výuky.

MATĚJ A SPISOVATELKA – VSTUP DO E-LEARNINGU

http://sotkoviny.cz/souteze/matej-elearning

K tomu, aby žáci mohli e-learningem projít, potřebují vlastní počítač s přístupem k internetu. Přístup do e-learningu je přes ikonku elearning_bilana horní liště našeho webu www.sotkoviny.cz.

Žáci se musejí na webu Šotkoviny nejprve zaregistrovat, k čemuž potřebují mít vlastní e-mailovou adresu. Díky této registraci si po dokončení celého kurzu mohou vytisknout osvědčení o jeho absolvování, což jim určitě udělá radost!

Tvůrčí psaní ve všech předmětech

Tvůrčí psaní je ve vyučování bohužel poměrně opomíjenou oblastí, což je velká škoda, neboť úzce souvisí se všemi vyučovacími předměty a s každodenním životem. Žáci se při vlastním psaní učí formulovat srozumitelné a vhodně dlouhé věty, vyjadřovat vlastní myšlenky a popisovat události v logickém sledu. Tvůrčí psaní rozvíjí myšlení, aktivní slovní zásobu a cit pro jazyk. Schopnost jasně se vyjádřit a komunikovat je naprosto klíčová v jakémkoliv oboru a ve všech oblastech života. Zároveň žáci mohou rozvíjet svou fantazii a kreativitu. V dnešní době se na nás ze všech stran valí hotové informace, a je tedy nesmírně cenné, když žáci dostanou příležitost být aktivní a něco sami vytvářet.

Domnívám se, že e-learning je pro žáky atraktivní a zábavný jednak díky interaktivní formě kurzu, jednak díky tomu, že vychází z konkrétního příběhu malého Matěje. Matěj by se rád stal spisovatelem, ale přesně neví, co to obnáší. Má však to štěstí, že se setká s paní spisovatelkou, od které získá spoustu informací, tipů a rad. Zároveň si sám vyzkouší tvořit a řešit různé spisovatelské úkoly. V prvním díle zjišťuje, jakým způsobem se tvoří básničky. V druhém díle se učí psát prózu.

 

Jak můžete při práci s e-learningem postupovat

Vhodnou motivací před samotným e-learningem může být rozhovor s dětmi na téma volba budoucího povolání. Možná některé z dětí vysloví přání stát se spisovatelem a učitel na to může navázat. Nebo ukáže dětem obrázek Matěje a dá jim hádanku: „Čím by asi chtěl být Matěj?“ Odpověď se dozvíme v e-learningovém kurzu. Učitel pak bude žáky navádět, jak se před zahájením kurzu na webových stránkách registrovat. Doporučuji si na úvodní motivaci, registraci a 1. díl kurzu vyčlenit dvě vyučovací hodiny. Je také vhodné navázat druhým dílem kurzu až po přestávce, popřípadě jiný den. Samotný druhý díl vám pak zabere jednu vyučovací hodinu.

Práce s chybou

E-learning je postavený na práci s chybou. To znamená, že se žák dostane k řešení dalšího úkolu až poté, co správně odpoví na danou otázku. Pokud zvolí špatnou možnost, objeví se nápověda, která ho nasměruje k tomu, aby se nad svou odpovědí zamyslel a pokusil se najít správné řešení. Žáci se tak učí, že chyby nejsou žádnou tragédií a že se jejich prostřednictvím naopak můžeme leccos naučit.

Výstup

Na konci celého e-learningu (po dokončení prvního i druhého dílu) žáky čeká ještě shrnutí toho, co se naučili v průběhu kurzu. Toto shrnutí je pak i na druhé straně diplomu o úspěšném absolvování e-learningu, který si mohou žáci uložit ve formátu PDF nebo rovnou vytisknout a schovat na památku.

MATĚJ A SPISOVATELKA – VSTUP DO E-LEARNINGU

http://sotkoviny.cz/souteze/matej-elearning.

 

Hodina by měla být zakončena diskuzí žáků o tom, co nejdůležitějšího se naučili, co se jim nejvíc líbilo (a proč) apod.

Doufáme, že e-learning ve škole s žáky vyzkoušíte, že si ho žáci užijí, naučí se leccos užitečného a že i vám poskytne pár zajímavých inspirací do výuky. Samozřejmě oceníme jakoukoliv zpětnou vazbu. Napište nám, co se vám na kurzu líbilo a co ne.

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.