Workshop na téma čtenářská gramotnost a mediální výchova nabídl tentokrát inspiraci učitelům

Redakce, 31. 10. (2012), Mediální výchova - Soutěž školních časopisů , 7 516 zobrazení

Ve čtvrtek 25. října 2012 se v prostorách ZŠ Londýnská v Praze uskutečnil workshop k mediální výchově. Vyučující, kteří se spolu s žáky zúčastnili soutěže školních časopisů Náš časopis, si zde měli možnost vyměnit zkušenosti a získat další inspiraci do výuky. Akce se zúčastnilo devatenáct učitelů.

logo_nc2012_col_rgb_web

Workshop uvedl za o. s. Abeceda (www.abeceda-os.cz) Dalibor Dudek, organizátor tohoto setkání a odborný garant pro oblast čtenářská gramotnost a mediální výchova. Seznámil účastníky s realizovanými výstupy projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování (www.ctenarska-gramotnost.cz), které se týkají oblasti mediální výchovy.

Po organizačním úvodu proběhla podnětná moderovaná diskuse poukazující na příklady dobré praxe a případná úskalí při tvorbě časopisů na školách. Účastníci výměnu zkušeností velmi oceňovali, předali si kontakty a přislíbili některá témata zpracovat formou článku pro náš web.

Následovaly dvě tvůrčí dílny, ve kterých se přítomní seznámili s příklady metodických materiálů připravovaného výukového CD „ČG a mediální výchova“. Jednotlivé dílny vedli autoři lekcí Zdeněk Brom a Dalibor Dudek. Provedli účastníky jednotlivými tématy CD a poukázali na širokou nabídku pracovních listů. Učitelé si některé konkrétní lekce vyzkoušeli na vlastní kůži.

Závěrečná část workshopu byla věnovaná slavnostnímu předání certifikátu Kvalitní školní časopis 2012. Certifikát obdržely ty školní časopisy, jejichž redaktoři v průběhu školního roku výrazně zlepšili kvalitu časopisu nebo z vysoké kvality neslevili. Cílem této soutěže bylo pomoci redaktorům školních časopisů v jejich práci. Proto nebyly vybrány ze zaslaných časopisů pouze tři vítězové. Ve třetím ročníku soutěže dosáhl na certifikát každý druhý časopis.

Všichni zúčastnění učitelé obdrželi osvědčení o absolvování akce DVPP „ŠVP a mediální výchova“ akreditované MŠMT. Kromě tipů do výuky si z workshopu odnesli také netradičně pojatou interaktivní brožuru o celém projektu, vzdělávací záložky do knížek a ukázky pracovních listů.

O organizační stránku akce a především její příjemnou atmosféru se zasloužila Martina Málková. Její fotografie z průběhu akce jsou dostupné na http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz/

Školní časopisy z prvních dvou ročníků soutěže Náš časopis si můžete prohlédnout zde:

http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-soutez-casopisy/mapa-kvalitnich-skolnich-casopisu

http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-soutez-casopisy/casopisy-ke-stazeni-3

Akci uspořádalo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

OPVK + ABECEDA CMYK

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.