Náš časopis 2010 – 5. díl – Celkový vzhled časopisu – layout

Dalibor Dudek, 2. 9. (2010), Mediální výchova - Soutěž školních časopisů , 5 915 zobrazení

Jedním z kritérií posuzování kvality školních časopisů byl při naší soutěži layout, tedy celkový vzhled časopisu. Zaměřili jsme se především na nápaditost stránek, jejich přehlednost, logičnost, ale i hravost a řadu dalších prvků. Abychom mohli hodnotit „tvář“ každého z časopisů, posuzovali jsme vždy více čísel vydaných v daném školním roce.

Školní časopis Babický školáček

Školní časopis Babický školáček

Tvář časopisů bývá u jednotlivých čísel velmi podobná, texty a obrázky se ale mění. Čtenář má tuto tvář vtištěnou v paměti a s daným časopisem si ji pojí. Jde vlastně o určité schéma, kterého se tvůrci časopisu u jednotlivých čísel přidržují. Některé prvky bývají u dobrých layoutů natolik zásadní, že by se s nimi dokonce nemělo u jednotlivých čísel časopisů hýbat, neměly by se měnit (např. umístění loga, jeho velikost). Pokud se přesto naruší taková pevně daná stavba, musí k tomu být opravdu dobrý důvod (např. zvýraznění hravosti). Takové očekávání přesto nemusí být vždy úspěšné.

Pro časopis má velký význam jeho titulní strana. Při posuzování časopisů jsme rovněž sledovali rozvržení textu, obrázků i prázdných ploch. Logické provázání textu s obrázky na stránce a také to, zda obrázky dokáží upoutat pozornost k textu. Zde především platí, že jednotlivé stránky mají působit uceleně. Velký význam hraje i zvolený typ písma, jeho velikost a barva. Velikost písma u titulků je opravdu zásadní. Například volba příliš velkého písma působí jako samostatná reklama a nevtahuje čtenáře k textu pod titulkem. Navrhnout a vytvářet dobrý layout není nic snadného, předpokládá výtvarné cítění, ale i smysl pro logičnost.

Tvář časopisu je mj. utvářena rubrikami, pravidelnějším rozvržením textů a obrázků na stránce a samozřejmě jejich kvalitou. Důležité je značení rubrik. Pravidelné rubriky mají své stálé místo, ale i stálé čtenáře, kteří častěji na jejich obsah reagují. Specifické rubriky významně spoluutvářejí tvář časopisů.
Promyšleně po stránce celkového vzhledu působil měsíčník Bublanina, vydávaný ZŠ Bánov. Dále časopis GAG-BEN základní školy Třebíč, Benešova, jehož tvůrci prezentovali při vyhlašování vítězů novou podobu časopisu. Zajímavé jsou školní noviny ZŠ Jílového u Prahy – Jílovský školák, které vydávají členové novinářského kroužku.

Kategorie Celkový vzhled časopisu – layout měla nakonec dva vítěze: časopis Školáček základní školy Karviná – Hranice, Slovenská (čestné uznání v kategorii Layout), a časopis Babický školáček, na kterém se podílejí žáci 1. – 4. třídy základní školy v Babicích nad Svitavou (čestné uznání v kategorii Příjemné grafické pojetí časopisu). Představme si vítězné časopisy blíže a podívejme se na jejich tvář. Povšimněme si také některých prvků, které by bylo možno vylepšit.

Školní časopis Školáček - ZŠ Karviná - Hranice

Školní časopis Školáček - ZŠ Karviná - Hranice

Časopis Školáček (časopis žáků, učitelů a rodičů) pracuje s jednoduchou, čistou a přehlednou podobou stránek. Nenápadně a účelně zdůrazňuje titulky článků. Texty citlivě doprovázejí obrázky a fotografie, jejichž kvalita je dána technickými možnostmi vydavatelů. Autoři nezapomněli ani na takové drobnosti, jako je stránkování. Jednotlivé stránky časopisu působí uceleně. Na stránkách dostávají prostor i práce nejmladších žáků. Časopis vychází již třináctým rokem. Ve druhém čísle časopisu je graficky kvalitně vložen dopis africké adoptivní spolužačky. Překlad tohoto dopisu by si však zasloužil trochu odsadit od následujícího textu. V drobném nepoměru k ostatnímu písmu je velikost čísla časopisu na titulní stránce.

Časopis Babický školáček (Babická školní revue) má na titulní straně pěkné logo a jednotlivá čísla prezentují již od titulní stránky velmi zdařilé výtvarné práce žáků. Obrázky by místy potřebovaly zesvětlit. Ale o světlosti obrázků by se dalo hovořit takřka u všech časopisů. Autoři časopisu zvolili příjemné písmo, pracují s jednotnou podobou titulků. Šířka okrajů stránek je vhodnější spíše pro samostatné grafické listy, na stránkách časopisu texty a obrázky trochu plavou.

Přílohy:

  Časopis Babický školáček (3 ilustrační strany) (1,4 MB, 145 stažení)
Stahovat tento soubor smí jen registrovaný uživatel.

  Časopis Školáček (3 ilustrační strany) (5,2 MB, 126 stažení)
Stahovat tento soubor smí jen registrovaný uživatel.

Další díly seriálu:

• Náš časopis 2010 – 6. díl – Představujeme vítěze: školní časopis Bublanina : http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-soutez-casopisy/nas-casopis-6
Náš časopis 2010 – 4. díl – Promyšlenost rubrik: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-soutez-casopisy/nas-casopis-4

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.