Ze zákulisí školního časopisu Chaos teenagerů – Rozhovor na dálku 2

Dalibor Dudek, 9. 12. (2012), Mediální výchova - Školní časopisy, Mediální výchova - Soutěž školních časopisů , 6 137 zobrazení

Přinášíme vám zajímavé informace o redakci časopisu Chaos teenagerů. Určitě si je přečtěte. Na naše otázky odpovídal pan učitel Jan Goj.

Přivedla vás soutěž Náš časopis k založení časopisu? Pokud ne, popište prosím, jak váš časopis vznikl a jeho historii do dnešních dnů.

Časopis vznikl s nástupem pana učitele Jana Goje, který studoval kromě češtiny také žurnalistiku, do naší školy. Paní ředitelka mi „ušila na míru“ povinně volitelné předměty Žurnalistika a Mediální výchova, v rámci nichž časopis mimo jiné vzniká.

Začátky časopisu byly poměrně skromné – 4 až 8 černobílých stran ne vždy zcela zdařilých textů, to se ale postupně zlepšovalo. Dnes je časopis na velmi solidní úrovni, o čemž jistě svědčí mnohá ocenění, která získal (nejlepší časopis Moravskoslezského kraje, držitel certifikátu „Kvalitní školní časopis“ a další).

Podnítila vás soutěž Náš časopis k vylepšení časopisu? Jestliže ano, co všechno se vám už podařilo vylepšit? A co ještě plánujete zlepšit? Co se vám naopak moc nedaří? Proč?

Časopis se snažíme vylepšovat stále, jak obsahově (nové rubriky, kvalitnější rozhovory apod.), tak graficky (lepší fotky, obrázky, grafické prvky jako barevná textová pole apod.).

Zlepšila se strukturovanost časopisu do rubrik (včetně grafického odlišení rubrik a jejich stálosti), vylepšili jsme tiráž, zavedli redakční e-mail, zařadili obsah, editorial a „kdo jsme“, zlepšili fotoseriál, nově uvádíme zdroje fotek. Rádi bychom lépe graficky zpracovali obsah.

Lepší by mohly být některé rozhovory (když ho vrátíte autorům, kteří nechodí do Žurnalistiky, riskujete, že už nikdy nic nenapíší).

Jak vzniká jedno číslo vašeho časopisu? Kolik času mu věnujete? Jak funguje vaše redakce (počet redaktorů, redakční pozice…)? Jak máte rozděleny činnosti v redakci? Jak vznikají jednotlivé články?

V rámci povinně volitelného předmětu Žurnalistika (jednou za týden) se konají redakční porady, kde se redaktoři dohodnou, co kdo napíše. Články mohou psát doma a posílat na redakční e-mail, mnohé texty vznikají přímo ve škole – např. ankety se dělají i o přestávkách, texty se píší v rámci Žurnalistiky, Mediální výchovy, občas i v rámci ČJ – slohu. Jednomu číslu věnujeme asi 2 a půl měsíce.

Redaktorů je přibližně 20, ale přispět může kdokoli jiný ze školy, včetně učitelů (to se ovšem děje jen výjimečně). V redakci máme šéfredaktorku (žákyně 8. ročníku), vedoucího učitele, rubriky mají na starosti žáci navštěvující Žurnalistiku (mohou rubriku sami naplnit nebo požádají kohokoli ze spolužáků o článek či články). Grafiku dělají různí členové redakce, kteří inklinují k počítačům (ve spolupráci s vedoucím učitelem).

Kolik čísel časopisu za rok vydáte? V jakém nákladu časopis vychází? Jak ho financujete, propagujete, šíříte?

Za rok vydáme 4 až 5 čísel v nákladu kolem 35 kopií. Časopis financuje škola, získali jsme také granty města Ostrava (zakoupili jsme fotoaparát, kancelářský papír a další). Propagujeme ho na školním televizním okruhu, na plakátech, webovkách školy, třídních schůzkách, rozdává se po jedné kopii do každé třídy, umisťujeme na školní web, odkud lze volně stáhnout.

Kdybyste měli ostatním školním časopisům dát nějakou radu, jak by zněla?

Pište o tom, co se týká vaší školy, lidí, kteří v ní žijí, protože to nelze najít nikde jinde. Nepište o tématech, která jsou v jiných médiích (hudební skupiny apod.), na internetu. Každý článek, fotka, obrázek by měly být originálním dílem.

Zajímavá informace na závěr…

Časopis vytváříme ve Wordu. Není to zrovna ideální, ale má to i některé přednosti, třeba v tom, že je to velmi variabilní. Největší nevýhoda je v tom, že časopis se musí dělat vždy od začátku, není žádná šablona. Ve Wordu bývá také problém s fotkami – „poskakují“ z místa na místo – i textovými poli. Fotky upravujeme v jednoduchém programu IrfanView, který je zdarma…

• Za redakci rozhovor na dálku vedl: Jan Goj, učitel, vedoucí časopisu

• Kontakty na redakci: redakcechaos@seznam.cz

• Webová adresa, kde jsou časopisy k dispozici: www.zsdvorskeho.eu

Děkujeme redakci a zvláště panu učiteli za rozhovor!

 

Příloha:

  Školní časopis Chaos teenagerů (5,3 MB, 12 stažení)
Stahovat tento soubor smí jen registrovaný uživatel.

 

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.