Vzdělávací CD-ROM „Vydáváme školní časopis“

Dalibor Dudek, 21. 7. (2010), Mediální výchova - Zdroje k tématu , 5 718 zobrazení

Vzdělávací titul „Vydáváme školní časopis“ mapuje podrobně tři ročníky soutěže školních časopisů „Freinet“. Nabízí mnoho cenných metodických pokynů pro samotné vydávání školního časopisu, didaktická doporučení pro práci se žáky a pohled na novinářskou profesi. Obsahuje řadu ukázek školních časopisů.

V úvodu si všímá otázky, proč vydávat časopis ve škole. Ukazuje na jasnou souvislost s mediální výchovou jako průřezovým tématem školních vzdělávacích programů. Nabízí vydávání časopisu v podobě didaktického projektu, který vede k užívání moderních vyučovacích metod. Poukazuje na skupinové a týmové aktivity při tvorbě časopisu, na význam komunikace, uvědomění si pevné struktury, ale také například na potřebu dodržovat termíny.

Zabývá se přednostmi školních časopisů, které spočívají mj. v jejich vesměs nekomerčním obsahu, ve zdokonalování se žáků v komunikaci nebo v působení časopisu jako reprezentativního prvku školy. Všímá si ale také nedostatků, které mohou některé časopisy vykazovat, jako je doslovné přebírání textů od jinud, vytváření časopisu za pomoci souhrnu slohových prací, absence stálé redakce. Upozorňuje na problém chybějících součástí – tiráž, zdroje, podpisy, popisky.

CD-ROM obsahuje odkazy na řadu cenných zdrojů k tématu mediální výchovy.

Zdroj:

• Sárközi, Radek a kol: Vydáváme školní časopis – Freinet 2005, výukový CD-ROM, AISIS, 2005

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.