České webové stránky pro mediální výchovu – 4. díl – Archiv České televize

Dalibor Dudek, 29. 7. (2010), Mediální výchova - Zdroje k tématu , 6 111 zobrazení

Na stránkách www.ceskatelevize.cz (http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/podle-abecedy/) lze využívat archiv pořadů i filmů (jsou řazeny dle abecedy a žánrů). Pro potřeby mediální výchovy jsou zajímavé především tyto části: Dokumenty, Vzdělávání, Děti a mládež, Magazíny a zábava. Pořady lze otevřít a sledovat bezplatně. Nalezneme mezi nimi dokumenty a pořady, které poukazují na manipulaci a propagandu totalitních režimů minulosti.

Pro ilustraci několik filmů z části „Dokumenty“:

V dokumentu Písničkář, který nezemřel (bohužel v současné době už není na webu k dispozici) pátrá za pomoci spisovatele Arnošta Lustiga syn slavného písničkáře Karla Hašlera po osudu svého otce a rodinné historii.

Proces H (http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10153697395-proces-h/) je zajímavou rekonstrukcí procesu se skupinou Milady Horákové.

Nad hlavou hvězdy, srp a kladivo (bohužel v současné době už není na webu k dispozici) je pro mládež zajímavým pohledem na všední detaily prožívání dětství v 50. letech XX. století.

Obdobně část „Vzdělávání“ přibližuje dokumentem:

Revolver revue (http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10290259112-revolver-revue/) historii a přítomnost významné literární revue, u jejíhož zrodu stáli Viktor Karlík a Jáchym Topol.

Také v části „Děti a mládež“ nalezneme například animovaný film:

Konec železné opony (bohužel v současné době už není na webu k dispozici), ve kterém kreslená hračka Pidižvík přibližuje dětem život za komunistické totality.

Zdroj:

• Česká televize: http://www.ceskatelevize.cz/

Další díly seriálu:

• České webové stránky pro mediální výchovu – 3. díl: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-zdroje-k-tematu/ceske-stranky-pro-mv-3
• České webové stránky pro mediální výchovu – 5. díl – Příloha z domečku: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-zdroje-k-tematu/ceske-stranky-pro-mv-5

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.