Třetí ročník soutěže Náš časopis (2012)

Dalibor Dudek, 21. 12. (2012), Mediální výchova - Soutěž školních časopisů , 6 409 zobrazení

Soutěž Náš časopis 2012 přinesla jeden zajímavý rekord. Přes čtyři sta padesát redaktorů a redaktorek školních časopisů se po obdržení průběžného hodnocení rozhodlo další čísla svých časopisů vylepšit a opět je zaslat k posouzení. Certifikát „Kvalitní školní časopis“ obdržel každý druhý z nich.

V čem spočívá jedinečnost soutěže

V záplavě soutěží školních časopisů nabízí Náš časopis něco zásadního navíc. Cílem této soutěže je pomoci redaktorům školních časopisů v jejich práci. Také proto nejsou vybíráni z přihlášených časopisů pouze tři vítězové. Aby však časopis zvítězil, musí jeho redakce prokazatelně zapracovat na vylepšení následujících čísel. To předpokládá několik kroků.

Redakce již ve vyplněné přihlášce do soutěže podrobně popisují, co dělají, a zaměří se především na to, co konkrétně chtějí vylepšit. K přihlášce přikládají alespoň jedno aktuální číslo svého časopisu. Poté obdrží podrobné průběžné hodnocení svého časopisu, vypracované odbornými porotci.

Následně mají školní redakce možnost zaslat další číslo svého časopisu. K němu připojují vyplněné shrnutí, co se podařilo vylepšit, co případně nikoliv a proč. Nad časopisy opět zasedne porota. Hodnotí pokrok, kterého jednotlivé časopisy dosáhly během školního roku.

Školní redakce usilují o vylepšení v následujících oblastech:

• rozhovory

• reportáže

• názorové články

• zpravodajství

• reklama a propagace

• novinářská etika

• promyšlenost rubrik

• celkový vzhled časopisu

• kvalita fotografií a fotopříběhů, obrázků a komiksů

Certifikát „Kvalitní školní časopis“ obdrží časopis, který ve všech sledovaných oblastech prokáže vysokou kvalitu.

Všechny oceněné časopisy z jednotlivých ročníků najdete zde:

Jak se pozná kvalitní školní časopis (článek):

Co říkají o soutěži školní redaktoři

Přesvědčivé jsou reakce samotných školních reakcí na otázku, zda je podnítila soutěž Náš časopis k vylepšení časopisu. Zde jsou některé z nich.

Rozhodně ano! Snad jsme lepší v grafice; víme, že je třeba uvádět autory fotografií a obrázků, snažíme se minimalizovat pomoc internetu při tvorbě obsahu. Hlavně jsme díky vašemu hodnocení poprvé zjistili, v čem konkrétně jsme dobří a v čem bychom měli přidat… (redakce časopisu Alfonz, ZŠ 8. května, Šumperk).

Soutěž Náš časopis rozhodně k vylepšení našeho časopisu přispěla. Díky různým připomínkám a radám jsme vylepšili grafiku, snažili se zkvalitnit fotografie, doplnili jsme reportáže, vytvořili fotoreportáž, obnovili kreslený komiks, zařadili více dětské umělecké tvorby…(redakce časopisu Gag-Ben, Základní školy Třebíč, Benešova).

Časopis se snažíme vylepšovat stále, jak obsahově (nové rubriky, kvalitnější rozhovory apod.), tak graficky (lepší fotky, obrázky, grafické prvky jako barevná textová pole apod.). Zlepšila se strukturovanost časopisu do rubrik (včetně grafického odlišení rubrik a jejich stálosti), vylepšili jsme tiráž, zavedli redakční e-mail, zařadili obsah, editorial a „kdo jsme“, zlepšili fotoseriál, nově uvádíme zdroje fotek…(redakce časopisu Chaos teenagerů, ZŠ B. Dvorského, Ostrava – Bělský Les)

Určitě se kvalita časopisu zlepšuje, poprvé jsme posílali časopis do soutěže, kterou pořádal časopis Moderní vyučování, kde jsme se umístili na 2. místě, pak v roce 2011 do Abecedy. Na vaší organizaci se nám líbilo, že jsme dostali konkrétní podněty pro práci, rady, jak zlepšit reportáže, grafiku, taky došlo k další změně názvu, neboť připomínka byla, že Idefix není původní. Z množství návrhů jsme vybrali Puzzlík – Skládačka ze života naší školy… (redakce časopisu Puzzlík, ZŠ M. Šolleho, Kouřim)

Určitě podnítila, hlavně pokud jde o uvádění patřičných zdrojů a grafickou úpravu. Nedaří se nám moc přinášet komiksy, protože nám k tomu chybí jejich autoři. Vylepšit bychom chtěli název časopisu, zřejmě uspořádáme v budoucnu anketu na toto téma… (redakce časopisu Školní zpravodaj, ZŠ Čimelice)

Do soutěže jsme se přihlásili v roce 2011 ještě s bývalou redakční radou, kterou tvořili převážně žáci 9. tříd. Certifikát jsme nezískali, ale než redaktoři odešli, zaučili jsme další zájemce o práci v redakční radě. V roce 2012 jsme se znovu přihlásili a podle doporučení, která jsme obdrželi, jsme se snažili časopis vylepšit. Také nám pomohla účast na workshopu redakcí školních mimopražských ZŠ, který se konal v Praze. Podařilo se nám vylepšit obsah jednotlivých rubrik, pochváleni jsme byli za dobře vedené rozhovory, čtivé reportáže, komentáře k článkům, pohled do života školy – jednotlivé akce, soutěže, zlepšili jsme naši propagaci, celkovou novinářskou práci, začali jsme doplňovat autory fotografií, pokusili jsme se o fotopříběhy…(redakce školního časopisu Volaráček, ZŠ U Nádraží, Volary)

Kvalitní školní časopis 2012

Opět se mezi známými tvářemi školních časopisů objevila řada nových. Zde je pro úplnost celkový přehled vítězů.

Alfonz (ZŠ 8. Května, Šumperk)

Bublanina (ZŠ Josefa Bublíka, Bánov)

Čtrnáctka (ZŠ Zábělská, Plzeň)

Druhé patro (ZŠ Tyršova, Frenštát pod Radhošťěm)

Gag-Ben (ZŠ Benešova, Třebíč)

Hrupka (ZŠ 28. října, Česká Lípa)

Hugo (ZŚ Kpt. Jaroše, Třebíč)

Chaos teenagerů (ZŠ B. Dvorského, Ostrava – Bělský Les)

Nová éra (ZŠ Kotlářská, Brno)

Papjérky (ZŠ Diliki, Březová)

Písařík (ZŠ 1. Máje, Nezamyslice)

Puzzlík (ZŠ M. Šolleho, Kouřim)

Raflet (ZŠ Letců R. A. F., Nymburk)

Sokolovský koktejl (ZŠ Sokolovská, Svitavy)

Školáček (ZŠ Slovenská, Karviná – Hranice)

Školní noviny (ZŠ Jiráskovy sady, Příbram)

Školní revue (ZŠ Střelice u Brna)

Šotek (ZŠ Proseč)

Volaráček (ZŠ U Nádraží, Volary)

Všem vítězům gratulujeme!!!

Podrobnosti k třetímu ročníku soutěže naleznete zde: http://www.sotkoviny.cz/jak-na-casak/souteze-casopisu/nc2012

OPVK + ABECEDA CMYK

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (2 hlasů, průměr: 3,50 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.