Textilní knížky – 2. díl – Autorské knížky

Marie Mrňávková, 9. 3. (2011), Čtenářská gramotnost , komentáře (10) , 25 344 zobrazení

Autorské textilní knížky jsou takové, které si tvůrce sám navrhne a vytvoří. Tyto knížky bývají šité ze snadno dostupných materiálů, z bavlněných pláten nebo z filcu. Autoři nemají žádné hranice, které mají velcí výrobci (technické možnosti výroby, cena apod.). Pro tyto knížky je typický vysoký podíl ruční práce, objevují se výšivky, různé textilní aplikace a kombinování technik s ručním tiskem, malbou, materiály apod.

Jediným úskalím těchto knížek – pokud jsou určeny malým dětem – bývá vizuální okouzlení autora, kdy jeho výtvarný záměr je nadřazen nad účel a cílenou skupinu (tedy že jde o předmět pro malé děti). Některé pokulhávají jak po stránce estetické, tak řemeslné, mnohé jsou naopak velmi nápadité ve výtvarném zpracování.

Čeští tvůrci

Zmíněni jsou ti, kteří se knížce věnují intenzivněji a kteří mají dostupnou internetovou prezentaci.

Nao a tak… vytváří jednoduché knížky v záměrně tlumených zemitých tónech, u kterých mi ale vadí řemeslná nedotaženost (šití, aplikace i malování působí horkou jehlou, je také škoda, že formát stránky je málo využitý), ale jinak jsou moc hezké a stojí za to o nich vědět.

nao2nao4

nao3nao1

Marie Mrňávková šije didaktické knížky a textilní pohádky. Didaktické knížky s mnoha aktivitami a zvukovými efekty byly oceněné národní značkou Správná hračka, kterou uděluje Asociace předškolní výchovy spolu s výtvarníky ze Sdružení pro hračku a hru. Textilní pohádky jsou tvořené jako knížka, která poskytuje prostor pro hraní konkrétní pohádky. Knížka Klíčení ponechává neomezený prostor pro rozvoj fantazie dítěte i dospělého.

brichopas1brichopas2

brichopas3 brichopas4

Šárka Dlouhá tvoří pestře strakaté knížky pro konkrétního zájemce, takže tyto kusy jsou jedinečné. Každá stránka má mnoho textilních aplikací a základní didaktické prvky (šněrování, vázání tkaniček, zipy, kapsičky, okýnka atd.). Možná trochu divoká pestrost nebude pro každého, ale myslím, že odrostlé batole by mohla dobře zaujmout a zabavit.

dlouha1dlouha2

dlouha3dlouha4

Radka Hejtmánková (Kwalik) šije jednoduché knížečky s aplikovanými motivy, ale vedle toho vytváří nápadité kapří abecedy, které mají kus poctivé knižní didaktičnosti, proto ji zde zmíním. Knížky-hračky se vyznačují výraznou barevností, pečlivým řemeslem a přehledností motivů. Skvěle odvedená práce pro děti, které se chtějí naučit písmenka a přitom se dobře zabavit.

hejtmankova1

hejtmankova2

hejtmankova3hejtmankova41

Ludus je textilní dílna, která vyrábí víceúčelové hračky a dekorace pro malé děti. Jejich dvě textilní knížky byly oceněny národní značkou Správná hračka. Jsou to jednoduché knížečky s aplikovanými motivy pro nejmenší děti, doplněné zvukovým efektem (všité chrastítko, stránky šustí).

ludus1ludus2

Zahraniční autoři

Sympatické knížky pocházejí od Wee Galery. Z jedné strany jsou jednoduché motivy v přehledné černé lince, která je ideální pro ty nejmenší nebo pro děti slabozraké. Hezké, vkusné zpracování.

weegallery1weegallery2

Studio Pi´lo vytvořilo knížky v přírodním materiálu a v decentním písmenkovém a číselném dekoru. To už je na hranici hračky a autorského dílka.

pilo1pilo2pilo3

Wendy Buss a její osobitá kniha „Podzimní listí“ se pyšní střízlivou ruční výšivkou.

wendy_buss1wendy_buss2

Alicia Paulson vytvořila z filcu a potiskových tkanin knížku, určenou pro malé děti. Hezká čistá práce, která ctí malého držitele této hračky.

paulson1paulson2paulson3

Q is for Quilter vytvořila knihu, která má didaktické prvky, výrazné a přehledné motivy, takže výborně poslouží malým dětem, které se mohou nad knížkou učit barvy, písmenka a procvičovat jemnou motoriku.

q1q2

Jessica Perkins má ráda všechny barvy duhy… Její „Duhová zahrada“ umožňuje dětem poznávat barvy v té nejhravější podobě.

perkins

Frances Pickering vytváří osobité knížky s bohatým kombinováním technik a materiálů. Tyto knížky už ale rozhodně nejsou určeny těm nejmenším.

pickering1pickering2

Na závěr zmíním Saru Lechner. Její bohatou a originální tvorbu si můžete prohlédnout na jejích stránkách, kterých je hned několik. Zde je ukázka umělecké knížky, zpracované technikou plstění, šití, ruční výšivky. Rovněž nejde o knížku určenou malým dětem, ale o sběratelský kousek.

lechner1lechner2

Ukázky nejsou rozhodně vyčerpány. Při práci jsem byla svázána informacemi, které bylo možné dohledat na internetu. Výtvarníků nebo hobby tvůrců, kteří vytvořili svou textilní knížku v originálním zpracování, bude jistě více. Ale jako přehled různorodého přístupu k textilní knížce je tento příspěvek dostačující.

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (4 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Komentáře (10)

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.