Kapacita konference o čtenářské gramotnosti je již naplněna!

Ladislava Whitcroft, 24. 6. (2012), Čtenářská gramotnost , 11 941 zobrazení

Rádi bychom vás informovali o konferenci, která bude věnována možnostem rozvoje čtenářské gramotnosti na základních školách. Během konference se každý učitel bude moci zúčastnit dvou inspirativních workshopů, které povedou zkušení učitelé z praxe a skuteční odborníci na svou oblast.

V současné době máme již kapacitu konference naplněnou (včetně dostatečného počtu náhradníků). Přihlášení už není možné!

Foto: Renáta Janíková

Kromě skvělého zážitku si odnesete řadu tipů do výuky, včetně pracovních listů, a seznámíte se s nejnovějšími trendy rozvoje čtenářské gramotnosti. V neposlední řadě se setkáte s kolegy z jiných škol, se kterými se budete moci podělit o cenné zkušenosti.

Pro koho je konference určená?

Pro učitele I. a II. stupně z mimopražských základních škol

Kdy se konference bude konat?

Datum: 31. 8. 2012
Čas: od 9:30 do 16:30

Kde se konference bude konat?

Na ZŠ Táborská (http://www.zstaborska.cz/)
Adresa: Táborská 45, Praha 4

Proč byste se měli konference zúčastnit?

  • Dozvíte se, čeho jsme dosáhli v rámci našeho projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování (http://www.ctenarska-gramotnost.cz).
  • Účastníci obdrží osvědčení o absolvování akce DVPP „ŠVP a čtenářská gramotnost“ akreditované MŠMT.
  • Představíme vám naše elektronické učebnice čtenářské gramotnosti pro učitele a žáky ZŠ. Obě učebnice budou posléze zdarma zaslány všem účastníkům školení. Kromě toho si odnesete netradičně pojatou brožuru našeho projektu a čeká na vás i jedno překvapení.
  • Budete se moci setkat s kolegy z ostatních škol, vyměnit si zajímavé tipy a nad kávou podiskutovat o všem, co vás v souvislosti se čtenářskou gramotností zajímá.
  • Především ale na vás čekají inspirativní workshopy, během nichž si vyzkoušíte různé způsoby rozvoje čtenářské gramotnosti a odnesete si spoustu tipů do výuky.

Můžete se těšit na tyto workshopy:
(workshopy jsou určeny pro učitele I. a II. stupně ZŠ)

Čteme a hrajeme si v hodinách českého jazyka a literatury
Workshop povede Jarmila Sulovská
Tento workshop nabídne učitelům několik praktických tipů, které jim pomohou učinit hodiny českého jazyka a literatury zábavnější, hravější a smysluplnější. Účastníci se dozvědí několik tipů, jak žáky vhodně motivovat k četbě a zaujmout je pro práci s textem. Netradičními aktivitami a formou hry si ukážeme, co vše je možno nalézt v próze i v poezii. Účastníci si prakticky vyzkoušejí vybrané aktivity.

Jak ve školách pracovat s naučnými texty
Workshop povede Zdeněk Brom
Cílem této dílny je ukázat učitelům možnosti efektivní práce s naučnými texty v knihách, časopisech, učebnicích a na internetu. Dílna ukáže metodický postup práce s naučným textem od I. stupně do 9. třídy. Učitelé se mohou těšit na praktické ukázky, dozvědí se, jak motivovat žáky ke čtení naučných textů, jak si tyto texty vybírat a jak s nimi dále smysluplně pracovat v hodinách. Učitelé obdrží k jednotlivým tématům pracovní listy.

Ochutnávka čtenářských strategií
Workshop povede Ludmila Kovaříková
Účastníci workshopu se seznámí se základními pojmy a postupy při výuce čtenářských strategií. Vyzkouší si metody, které rozvíjejí jednotlivé čtenářské dovednosti, a budou moci diskutovat o možnostech jejich zavádění do vyučování.

 

 

Dramatická výchova jako možná cesta ke čtenářství
Workshop povede František Oplatek
V této dílně se učitelé praktickou formou seznámí s využitím dramatické výchovy při výuce některých čtenářských strategií. Poznají také možnosti, které dramatická výchova může při práci s textem poskytnout, a zjistí, jak využít metody a techniky dramatické výchovy (nejen) v hodinách literatury.

 

Čtenářská dílna
Workshop povede Radomíra Hubálková
Účastníci projdou krok za krokem čtenářskou dílnou. Seznámí se se základními postupy pro vedení čtenářské dílny a získají náměty na činnosti, které se osvědčily ve výuce od 5. třídy ZŠ. Pokud je to možné, vezměte si s sebou knihu, kterou budete v rámci této dílny číst.

 

 

Práce s jednou knihou: Malý princ
Workshop povede Naděžda Černá
Cílem této dílny je ukázat učitelům, jak mohou v hodinách smysluplně a kreativně pracovat s textem knihy Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho. Připomeneme si, s kolika typy lidských povah autor pracuje a jak mistrně zdůrazňuje cenu a význam přátelství. Postupovat budeme metodami kritického myšlení a vyzkoušíme si i možnosti dramatických postupů při práci s textem.

 

Kromě toho bychom chtěli nabídnout ještě další dílnu, o jejíž náplni byste rozhodli spolu s námi i vy. Proto bychom vás chtěli poprosit, abyste do přihlášky napsali i tip na jednu dílnu, kterou byste na workshopu uvítali.

Co musíte udělat, pokud se chcete konference zúčastnit?

Vyplňte přiloženou přihlášku a odešlete ji buď na emailovou adresu whitcroft.ladislava@abeceda-os.cz, nebo poštou na adresu Abeceda, občanské sdružení, Svatoslavova 611/3, 140 00 Praha 4 – Nusle. Přihlášku prosím pošlete co nejdříve, protože kapacita míst je omezená. Každý z účastníků se bude moci zúčastnit dvou workshopů.

V současné době máme již kapacitu konference naplněnou (včetně dostatečného počtu náhradníků). Přihlášení už není možné!

Konference je součástí našeho projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování. Tento projekt byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Účast na konferenci, stejně jako občerstvení a oběd, je tedy zcela zdarma. Účastníci si hradí pouze dopravu.

Těšíme se na srpnové setkání a přejeme příjemné jarní i letní dny!

 

Mgr. Ladislava Whitcroft, odborná garantka oblasti Čtenářství a čtenářská gramotnost

whitcroft.ladislava@abeceda-os.cz

+ 420 7777 99 658

 

Přílohy:

  Přihláška na konferenci o čtenářské gramotnosti (271,5 kB, 2 037 stažení)

  Pozvánka na konferenci o čtenářské gramotnosti (133,0 kB, 2 746 stažení)

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.