Putovní Výstava školních časopisů a literárních sborníků začala v olomoucké knihovně besedou s novináři

Redakce, 10. 3. (2011), O projektu , 8 103 zobrazení

Ve středu 9. března 2011 se v prostorách Knihovny města Olomouce (pobočka Brněnská) uskutečnila beseda žáků Fakultní základní školy dr. Milady Horákové s novináři z Olomouckého deníku. Akce byla součástí doprovodného programu k Výstavě školních časopisů a literárních sborníků, kterou připravilo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.

Výstava je umístěna v památkově chráněné kubistické vile, kde má knihovna oddělení literatury pro děti a mládež. Žáci z 8. a 9. ročníku FZŠ dr. Milady Horákové Rožnavská, která vydává školní časopis Rozpraš (www.zsroznavska.cz/?cat=6), si nejprve prohlédli celou výstavu. Po té jim redaktorka Petra Opletalová a šéfredaktor Josef König z Olomouckého deníku přiblížili práci novináře. Následovala řada zajímavých dotazů, které přítomným novinářům kladli nejen žáci, ale také ředitelka knihovny Lenka Prucková, vedoucí oddělení pro děti a mládež Ivana Chorá a paní učitelka Věra Vysoudilová, která s dětmi školní časopis tvoří.

Po besedě vystoupil předseda občanského sdružení Abeceda Radek Sárközi, který představil projekt Čtenářská gramotnost a projektové vyučování, zodpověděl poslední otázky na téma tvorba školního časopisu a rozdal žákům pracovní listy k výstavě. Podle zápisů v návštěvní knize lze soudit, že se žákům celá akce líbila. (Fotografie z výstavy jsou k nahlédnutí na adrese: http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz.)

Výstava prezentuje výsledky soutěží Náš časopis 2010 a Nadílka našich dílek 2010, které občanské sdružení Abeceda uspořádalo v loňském roce. Na osmi výstavních panelech lze zhlédnout ukázky z vítězných časopisů a sborníků. Kromě toho se návštěvníci dovědí, jak by měl vypadat kvalitní školní časopis a kvalitní školní literární sborník. Jeden z panelů seznamuje žáky se čtenářskými strategiemi, neboli postupy, které nám pomáhají porozumět čtenému textu. Součástí výstavy jsou pracovní listy, které si mohou návštěvníci vyplnit přímo na místě, doma nebo ve škole.

Výstava školních časopisů a literárních sborníků bude přístupná v olomoucké knihovně (pobočka Brněnská: www.kmol.cz/brnenska) až do 31. března. Po té se přesune do dalších měst:

• Duben 2011: Jihlava, dětské oddělení Městské knihovny
• Květen 2011: Český Krumlov, Městská knihovna
• Červen 2011: Hradec Králové, dětské oddělení Městské knihovny
• Září 2011: Zlín, Krajská knihovna Fr. Bartoše, oddělení pro děti a mládež
• Říjen 2011: Brno, Knihovna J. Mahena

Tento projekt byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.