Kamarádi z města rybníků: Učebnice čtenářské gramotnosti pro ZŠ

Redakce, 13. 11. (2022), Čtenářská gramotnost, Čtenářská gramotnost - Čtenářské strategie, Čtenářská gramotnost - Tipy do výuky , 5 333 zobrazení

Učebnice čtenářské gramotnosti Kamarádi z města rybníků vznikla jako jeden z výstupů projektu akčního výzkumu zaměřeného na rozvoj čtenářské gramotnosti, který byl realizován v jižních Čechách. Hlavním místem děje se proto stalo město rybníků Vodňany. Při psaní textů a vytváření úkolů byli inspirací žáci a učitelky z Vodňan a Českých Budějovic. Ti zároveň průběžně poskytovali zpětnou vazbu během ověřování metodik a textů. V žákovské části naleznete i některá dílka dětí ze zapojených škol. Součástí kapitoly Spravedlivý Pepa jsou práce žáků ze ZŠ J. Š. Baara v Českých Budějovicích. Kapitola Nástěnka plná otázek obsahuje komiks vytvořený žáky ze ZŠ a gymnázia ve Vodňanech.

Celá učebnice je příběhová. Prvotním cílem bylo motivovat žáky ke čtení a vtáhnout je do děje. Čtenářská gramotnost žáků se zlepší jedině tehdy, pokud žáci budou (rádi) číst. Dalším cílem bylo, aby si žáci osvojili čtenářské strategie. Ty dětem pomohou při práci s texty, s nimiž se běžně setkávají. V učebnici naleznete jak souvislé texty (povídku, pohádku, populárně naučný text, báseň), tak i texty nesouvislé (plakát, tabulky apod.).

Kapitoly pokrývají řadu důležitých témat a otázek. Obsahují například texty, které vedou k zamyšlení nad etikou chovu zvířat ve velkochovech, nad zdravým stravováním, nad funkcí reklamy i nad chytáky, které se mohou skrývat ve smlouvách. Kromě toho jsou v učebnici zařazeny i texty, které vedou k zamyšlení nad lidskými hodnotami a k rozvoji filozofického myšlení žáků.

Učebnici můžete využít pro práci v různých ročnících (doporučujeme 3. až 6. ročník ZŠ). Učebnice má dvě části: první je určena žákům, druhá je pro učitele. Učitelská část obsahuje řešení k jednotlivým kapitolám z žákovské části, tipy pro další aktivity a také oporu, kterou může učitel poskytnout žákům v případě, že úkol nezvládli. Její součástí jsou rovněž hodnoticí listy určené především pro práci s žáky, kteří mají problémy s porozuměním textu. Tyto listy byly vytvořeny pro beletristické, naučné i ostatní texty a dělí se do čtyř úrovní. Hodnoticí listy si můžete stáhnout na webových stránkách projektu zde.

Autorkou učebnice Kamarádi z města rybníků 1 a 2 i doprovodných materiálů pro žáky a pro učitele je Ladislava Whitcroft. Oba díly učebnice si můžete stáhnout zde.

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (13 hlasů, průměr: 4,85 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.