Knihy k projektovému vyučováni – 4. díl – Ruiz Miguel: Čtyři dohody – kniha moudrosti starých Toltéků

Radek Sárközi, 1. 9. (2010), Projektové vyučování - Zdroje k tématu , komentář , 7 832 zobrazení

Kniha Čtyři dohody z pera Dona Miguela Ruize není odbornou příručkou pro pedagogy. Je to duchovní spisek. Může ovšem leccos dát nejen učitelům, ale i žákům. Přitom obsahuje pouze čtyři hlavní myšlenky. Jsou to však myšlenky zásadní, které mohou zásadně ovlivnit váš život…

Knih, které propagují duchovní učení Toltéků, vyšlo v Čechách již mnoho. Neznámější je asi kniha Čtyři dohody od Dona Miguela Ruize, která velmi přístupnou formou shrnuje životní filozofii indiánských šamanů.

Tato kniha je populární i díky známému herci Jaroslavu Duškovi, který na Čtyřech dohodách postavil svá autorská představení Svět Toltéků, Čtyři dohody a 4 polohy a 1 Vesna. Ty můžete zhlédnout v pražském divadle Lávka.

Čtyři dohody

Základní myšlenky této knihy mají podobu jakýchsi přikázání. Místo Desatera jde ale pouze o 4 pokyny:

• Nehřešte slovem
• Neberte si nic osobně
• Nevytvářejte si žádné domněnky
• Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete

Myslím si, že kdyby se tohoto učení drželi učitelé a vedli k němu i své žáky, podaří se jim vybudovat velmi kvalitní vztahy ve škole…

Nehřešte slovem

První dohoda nás nabádá, abychom říkali jen to, co si opravdu myslíme. Nemáme chodit kolem horké kaše. Máme se ovšem vyhýbat pomlouvání ostatních a klevetění. Slovo nemáme obracet ani proti druhým, ani proti sobě. Sílu slova je třeba užívat ve jménu pravdy a lásky.

Neberte si nic osobně

V životě se často setkáváme se slovními útoky a osobními výpady, ale i pochvalami a manipulativními výroky… Je dobré si uvědomit, že to, co o nás druzí lidé říkají, nemá valnou vypovídací hodnotu. Tato slova spíše vypovídají o jejich vnitřním světě! Náš svět je jiný… Totéž se týká i činů ostatních lidí. Když budeme imunní vůči názorům i činům druhých, nestaneme se obětí zbytečného utrpení.

Nevytvářejte si žádné domněnky

S ostatními lidmi bychom měli komunikovat tak, abychom se vyhnuli případným nedorozuměním, smutku a dramatům. I k vlastním myšlenkám musíme přistupovat takovým způsobem. Měli bychom si ujasnit, co skutečně chceme, a jasně to vyjádřit. Tato dohoda úzce souvisí s dvěma předchozími.

Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete

Ne vždy máme svůj den. I tak je ale nutno dělat vše tak, jak v dané chvíli dokážeme nejlépe. Měli bychom se soustředit na přítomný okamžik. Minulost už uplynula a je pryč, budoucnost není v našich silách předem poznat. Nejdůležitější je teď a tady.

Čtyři dohody ve škole

Děláte svou práci vždy tak, jak nejlépe dovedete? A co vaši žáci? Neškatulkujete své studenty a nevytváříte si o nich falešné domněnky, které pak přejímají samotní žáci? A jak se k sobě i k vám chovají vaši svěřenci? Nepomlouváte své kolegy nebo žáky? A co vaši studenti, nehřeší slovem stejně jako vy? Neberete si příliš často výroky svých žáků a kolegů osobně?

Co by se stalo, kdybyste se od podobných strategií oprostili? Byli byste spokojenější? A byli by spokojenější vaši žáci?

Kniha Čtyři dohody nabízí opravdu velmi zajímavé otázky. Odpovědět si na ně musí každý sám. I když se ale pro uzavření čtyř dohod rozhodnete, cesta od myšlenek k činům je velmi dlouhá a náročná. Připomíná přechod pouště… Budou nám ji znesnadňovat starší dohody, které jsme vědomě i nevědomky uzavřeli se svými bližními a hlavně sami se sebou!

Zdroje:

• Divadlo Lávka: http://www.lavka.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=17
• Dušek, Jaroslav: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/206522160100010-na-plovarne/?from=100
• Ruiz, Miguel: Čtyři dohody – kniha moudrosti starých Toltéků, Pragma, Praha 2001

Další díly seriálu:

• Knihy k projektovému vyučováni – 5. díl – Lenka Dujková a kol.: Vzdělávací program Začít spolu: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/projektove-vyucovani/pv-zdroje-k-tematu/knihy-5
Knihy k projektovému vyučováni – 3. díl – Marvin Pasch a kol.: Od vzdělávacího programu k vyučovací hodině: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/projektove-vyucovani/pv-zdroje-k-tematu/knihy-3

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

, Komentář

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.