V královéhradecké knihovně se setkali redaktoři školního časopisu IQčko a Hradeckého deníku

Redakce, 8. 6. (2011), O projektu , 5 251 zobrazení

Ve středu 8. června 2011 se v dětském oddělení Knihovny města Hradce Králové na Eliščině nábřeží uskutečnila beseda žáků ze ZŠ Jaroměř, Na Ostrově s šéfredaktorkou Hradeckého deníku Jitkou Hodasovou a redaktorem Janem Pruškou. Akce byla součástí doprovodného programu k Výstavě školních časopisů a literárních sborníků, kterou připravilo občanské sdružení Abeceda.

Foto: Martina Málková

Foto: Martina Málková

Na výstavu se přijeli podívat žáci ZŠ Jaroměř, Na Ostrově (www.zsostrov.cz), kteří vydávají školní časopis IQčko, a jejich učitelka Naďa Pávová. Návštěvníky přivítala Jana Šrámková z občanského sdružení Abeceda a během krátké diskuze o cizích slovech „analfabet“ a „gramotnost“ představila projekt Čtenářská gramotnost a projektové vyučování a také výstavu, kterou do hradecké knihovny přivezl.

Jitka Hodasová a Jan Pruška žákům přiblížili práci novináře a chod redakce Hradeckého deníku (http://hradecky.denik.cz). Redaktoři školního časopisu se jich záhy začali vyptávat na mnoho detailů, přes které postupně došlo na specifika regionálního tisku, způsoby získávání informací i technické zpracování novin. Hosté se netajili tím, že k tvorbě deníku neodmyslitelně patří vysoká míra stresu a časová náročnost, ale vzápětí připojili výčet pozitiv své práce. Žáci s redaktory vzájemně porovnávali, jak fungují jejich periodika, a i přes zdánlivou nesouměřitelnost školního měsíčníku a krajského deníku došli k závěru, že se v mnoha oblastech potýkají se stejnými problémy.

Fotografie, které v průběhu akce pořídila Martina Málková, najdete na adrese: http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz.

Po skončení besedy se žáci inspirovali díly svých vrstevníků u výstavních panelů a vyplnili si pracovní listy, které jsou k dispozici všem návštěvníkům výstavy až do konce srpna, kdy se výstava přesune do Krajské knihovny Fr. Bartoše ve Zlíně.

Výstava prezentuje výsledky soutěží Náš časopis 2010 a Nadílka našich dílek 2010, které občanské sdružení Abeceda uspořádalo v loňském roce. Na osmi výstavních panelech lze zhlédnout ukázky z vítězných časopisů a sborníků. Kromě toho se návštěvníci dozvědí, jak by měl vypadat kvalitní školní časopis a kvalitní literární sborník. Jeden z panelů seznamuje žáky se čtenářskými strategiemi, což jsou postupy, které nám pomáhají porozumět psanému textu.

Tento projekt byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.