Nevšední setkání žáků ZŠ s redaktorem Českokrumlovského deníku v městské knihovně

Redakce, 16. 5. (2011), O projektu , 4 034 zobrazení

Historické prostory Městské knihovny v Českém Krumlově nabízejí během května putovní Výstavu školních časopisů a literárních sborníků, které zvítězily v soutěžích Náš časopis 2010 a Nadílka našich dílek 2010. Ve středu 11. května se organizátoři výstavy z občanského sdružení Abeceda spolu s redaktorem Českokrumlovského deníku setkali v přednáškovém sále zdejší knihovny se žáky 9. ročníku ZŠ Za Nádražím z Českého Krumlova.

Debatu zahájila ředitelka Městské knihovny v Českém Krumlově Karla Votřelová. Ta připomněla přítomným, že v prostorách bývalé prelatury v Horní ulici sídlí knihovna již 20 let (http://knih-ck.cz).

Žáci 9. ročníku ZŠ Za Nádražím (www.zsnadrazi.cz) dorazili na exkurzi s učitelkou mediální výchovy Anežkou Lipplovou. Představili vysílání školního rozhlasu a mediální turnaj škol pořádaný internetovým rádiem Informačního centra pro mládež (www.radioicm.cz). Díky němu dostali příležitost seznámit se s ovládacím zařízením rozhlasového studia, vyzkoušeli si živý vstup do vysílání, připravovali scénář a odvysílali vlastní pořad.

Dalibor Dudek z občanského sdružení Abeceda přivítal hlavního hosta Martina Tröstera, redaktora Českokrumlovského deníku (http://ceskokrumlovsky.denik.cz), který poutavě vyprávěl o zdánlivě všední práci novináře. Také přinesl ukázky novin z různých období. Při porovnání novinových stránek z roku 1965 a 2011 si žáci uvědomili nejen rozdíly v grafickém zpracování tiskovin, ale také tendenční obsah článků z dob socialismu… Zajímavý byl i výklad o postupném vzniku novinové stránky v průběhu dne a o cestě článku od novináře ke čtenáři.

Na konci setkání obdržel každý žák pracovní listy k výstavě. Možná je jeden z nich přivede zpět k vydávání školního časopisu, který na škole bohužel přestal vycházet… Tyto pracovní listy jsou k dispozici všem návštěvníkům výstavy až do konce května, kdy se výstava přesune do Hradce Králové. Zváni jsou všichni zájemci o školní časopisy a literární sborníky i o čtenářskou gramotnost (té se věnuje samostatný výstavní panel popisující jednotlivé čtenářské strategie).

Fotografie z akce, pořízené Martinou Málkovou, jsou k dispozici na adrese: http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz.

Výstava školních časopisů a literárních sborníků je součástí projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování. Tento projekt byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.czwww.sotkoviny.cz.

Abeceda, o.s.

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.