Čtenářská gramotnost – Pár slov na úvod

Silvie Kratochvílová, 16. 7. (2010), O projektu , 4 541 zobrazení

Vážení učitelé!

Chcete zkvalitnit a maximálně zefektivnit výuku čtení v hodinách? Potřebujete nové a inspirující nápady pro výuku čtení ve všech ročnících? Chcete, aby děti čtení bavilo? Pak jste na správné adrese!

Tento web vás chce informovat o problematice čtení, čtenářství a čtenářské gramotnosti. Stránky jsou určeny jak pro ty z Vás, kteří o čtenářské gramotnosti (schopnosti porozumět psanému textu, přemýšlet o něm a používat ho k dosahování svých cílů ) nevíte nic, tak i pro hledače podrobnějších informací.

Učitelům nabízíme odborné zázemí pro výuku čtenářství a čtenářské gramotnosti – najdou tu například články informující o tom, co se v této oblasti děje v zahraničí, přípravy na hodiny, metody výuky, zkušenosti knihoven či výběr dětské a odborné literatury. Rodičům poskytneme informace o tom, proč je důležité vést děti ke čtení a proč by měli požadovat, aby učitelé u dětí čtenářskou gramotnost rozvíjeli.

Gramotnost je důležitá součást profesního a sociálního života. Mezinárodní výzkumy zjistily, že lidé, kteří se považují za šťastné a v životě úspěšné, disponují i větší čtenářskou gramotností. Většina obyvatel České republiky neví, že v mezinárodních testech, které měří porozumění textu, dosahují čeští žáci neuspokojivých výsledků. Zprávy o žalostném stavu čtenářské gramotnosti proběhly médii bez většího ohlasu rodičů a učitelů. Přitom vyspělá gramotnost pomáhá budovat silnou ekonomiku, odborníky a zdravý životní styl. Lidé s dobrými čtenářskými dovednostmi mají vyšší životní úroveň, lepší příležitosti při hledání práce a snadno získávají nové dovednosti, které jim pomáhají v pracovním i osobním životě. Čtenářská gramotnost otevírá dveře těm, kteří se chtějí aktivně podílet na chodu a řízení společnosti.

Naším cílem je tedy zvyšovat čtenářskou gramotnost, a to nejen proto, abychom byli vzdělanější jako jedinci, kterým z jejich vzdělání plynou velké osobní i společenské výhody, ale i proto, abychom my a příští generace vymysleli, jak si poradit s nastávajícími společenskými, klimatickými a ekonomickými změnami.

Naše stránky vznikly z přesvědčení, že vzdělání je podstatným předpokladem vyspělé společnosti. Zároveň věříme, že vyspělá čtenářská gramotnost je neodmyslitelnou součástí vzdělání.

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
Autor

Silvie Kratochvílová, zobrazit všechny přispěvky autora

  • Nejsou žádné štítky
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.