Pár slov k mapce kvalitních školních časopisů aneb Kolik je vlastně těch vítězů?

Dalibor Dudek, 11. 1. (2012), Mediální výchova - Soutěž školních časopisů , 4 502 zobrazení

V průběhu uplynulých dvou let jsem měl příležitost seznámit se s více než sto třiceti školními časopisy, které vlastním nákladem a především pro potěchu sobě a ostatním vydávají žáci – školní redaktoři na základních školách. Vytváření takových časopisů musí být pro žáky nejen zábavou, ale i způsobem, jak se o svém okolí a o sobě samém dozvědět něco více. Musím říct, že mne v řadě případů mile překvapila kvalita.

Časopisy, redakce, weby

Mnohé školní časopisy jsou svým obsahem velmi aktuální, přestože bývají trochu omezeny časem do vydání příštího čísla. Vytváření jejich obsahu se věnují nejen určití „elitní“ redaktoři“, ale často řada dalších externích přispěvatelů; prostor k tvorbě dostávají žáci také na hodinách informatiky. Samotné redakce tvoří v průměru 7 až 15 žáků, které se každým rokem obměňují především v souvislosti s odchody žáků po skončení devátého ročníku.

Řada školních časopisů má již velmi zdařilé webové stránky, nebo je možno v jejich jednotlivých číslech listovat na stránkách škol. Takto prezentované časopisy navštěvuje často velké množství čtenářů. Některé časopisy obsahují bonusy nebo zprávy, které se do tištěné podoby nevešly. Nechybí ani archiv jednotlivých ročníků, čísel či článků.

Školní časopisy stojí za to číst

Interaktivní mapa vítězů soutěže Náš časopis 2011

Interaktivní mapa vítězů soutěže Náš časopis 2011

Druhý ročník soutěže „Náš časopis 2011″, který umožnil redakcím na základě cíleného zlepšování se získat certifikát „Kvalitní školní časopis“, přinesl řadu nadstandardních titulů a jednotlivých článků. Školní časopisy nabízejí mnoho zajímavých rubrik, kvalitní rozhovory, reportáže, komentáře, zpravodajství i zábavu; vše doplněno o pěkné fotografie nebo obrázky. Jejich čtenáři si přijdou na své!

Dovolím si pro zajímavost poukázat jen na několik vskutku mimořádných čtenářských zážitků. Mezi rozhovory zaujaly Rozhovor s mistrem Evropy Petrem Svobodou (Gag Ben), anglický rozhovor s Tony Tucker (Magické Listy), rozhovor se světově známým houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným (Puzzlík), otevřený rozhovor s ministrem školství (Školní noviny), či rozhovor věnovaný netradiční profesi pod titulem Být trubačem je zvláštní povolání (Třesk).

Velmi zajímavé byly reportáže Školní kolo Rubikonu (fotoreportáž, Školní revue), Jaké bylo tmelení naší třídy (Jílovský školák) a Chrastpark v Litomyšli (školní časopis Chrastpark). Časopisy nabízejí zpravodajsky hodnotné informace, které poukazují na život ve škole; jeden příklad za všechny – článek 5. A má svůj třídní časopis (Next). Žáci svými články komentují různá aktuální témata, např. článek Rovnátka (Školní zpravodaj). Nechybí foto příběhy ani komiksy, pěkný je třeba komiks Cestování časem (Písařík).

Kvalitní školní časopisy

Článek Jaké výsledky přinesl druhý ročník soutěže Náš časopis (2011) vyzdvihl v daném okamžiku známé vítěze druhého ročníku soutěže:

Gag-Ben (ZŠ Benešova, Třebíč),
Chrastpark (ZŠ U Pošty, Chrast),
Magické listy (ZŠ Magic Holl, Říčany),
Next (ZŠ Pulická, Dobruška),
Puzzlík (ZŠ M. Šolleho, Kouřim),
Školní noviny (ZŠ Jiráskovy sady, Příbram),
Školní zpravodaj (ZŠ Čimelice),
Třesk (ZŠ Morašice u Litomyšle).

Některé redakce využily možnosti dodatečně zaslat další číslo se svým hodnocením a nositelů certifikátu Kvalitní školní časopis přibylo:

Jílovský školák (ZŠ Jílové u Prahy),
Školní revue (ZŠ Komenského, Střelice),
Písařík (ZŠ 1. Máje, Nezamyslice).

Všem vítězům gratulujeme!!! Více informací k jednotlivým vítězným časopisům nabízíme na stránkách www.sotkoviny.cz.

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.