Ze zákulisí školního časopisu Školní zpravodaj – Rozhovor na dálku 6

Dalibor Dudek, 12. 12. (2012), Mediální výchova - Školní časopisy, Mediální výchova - Soutěž školních časopisů , 6 335 zobrazení

Žákovská redakce Školního zpravodaje ze ZŠ Čimelice 115, 398 04 (www.skolni-zpravodaj.estranky.cz) nám poskytla své odpovědi…

Přivedla vás soutěž Náš časopis k založení časopisu? Pokud ne, popište prosím, jak váš časopis vznikl a jeho historii do dnešních dnů.

Náš časopis vznikl už před mým příchodem do školy. Založila ho s několika žáky učitelka anglického jazyka (pochopitelně v češtině), a protože už byla touto prací trochu vyčerpána (a protože já jsem původní profesí novinářka), časopis jsem převzala a pokusila se ho vylepšit dle svých představ a dle možností školy.

Podnítila vás soutěž Náš časopis (Kvalitní školní časopis) k vylepšení časopisu? Jestliže ano, co všechno se vám už podařilo vylepšit? A co ještě plánujete zlepšit? Co se vám naopak moc nedaří? Proč?

Určitě podnítila, hlavně pokud jde o uvádění patřičných zdrojů a grafickou úpravu. Nedaří se nám moc přinášet komiksy, protože nám k tomu chybí jejich autoři. Vylepšit bychom chtěli název časopisu, zřejmě uspořádáme v budoucnu anketu na toto téma.

Jak vzniká jedno číslo vašeho časopisu? Kolik času mu věnujete? Jak funguje vaše redakce (počet redaktorů, redakční pozice…)? Jak máte rozděleny činnosti v redakci? Jak vznikají jednotlivé články?

To je složitá otázka, v zásadě věnujeme číslu vždy dva měsíce práce, protože vychází jednou za dva měsíce, ale mezi čísly potřebujeme trochu nabrat dech (pokud se samozřejmě zrovna neděje něco aktuálního, co je třeba zaznamenat). V redakci pracuje šéfredaktor (učitelka ČJ), grafik, sportovní redaktor a ostatní redaktoři či přispěvatelé. Na počátku práce si vždy rozdělíme témata a úkoly, materiály zasílají žáci e-mailem na adresu šéfredaktora, který se k nim vyjadřuje (případně provádí některé úpravy) a schvaluje konečné znění.

Kolik čísel časopisu za rok vydáte? V jakém nákladu časopis vychází? Jak ho financujete, propagujete, šíříte?

Za školní rok vydáme pět čísel, tiskneme pouze 20 zpravodajů na školní tiskárně (dříve 50 zpravodajů na tiskárně obecní), na víc momentálně nemáme peníze. Časopis rozdělujeme do tříd a dáváme ho také na internet.

Co je na vydávání časopisu nejsložitější? Jak motivujete žáky, aby se do této činnosti zapojili?

Nejsložitější je jednoznačně motivovat žáky a získat od nich příspěvky včas. Motivovat se je snažím především v hodinách českého jazyka, je to určitá prestiž, vidět svůj článek či svou slohovou práci ve Školním zpravodaji.

V čem vidíte největší přínos práce na časopisu?

Jsme malá škola a tudíž dosti uzavřená komunita, školní časopis pomáhá tuto komunitu utvářet a současně ji reprezentuje navenek – v prostředí obce.

Kdybyste měli ostatním školním časopisům dát nějakou radu, jak by zněla?

Nevzdávejte to! :-)

Kdybyste ostatním školám, které ještě nezačaly vydávat časopis, měli něco poradit, co by to bylo?

Jasně si stanovte pravidla a kompetence. Připravte případné zájemce na to, že jde o pravidelnou práci a že prvotní nadšení řady zájemců časem vymizí.

• Kdo z redakce s námi tento Rozhovor na dálku vedl: Mgr. Jana Kubátová, učitelka českého jazyka

• Kontakty na redakci: skolni.zpravodaj@seznam.cz

• Webová adresa, kde jsou školní časopisy k dispozici: www.skolni-zpravodaj.estranky.cz

Přílohy:

  Školní zpravodaj č. 41 (3,3 MB, 21 stažení)
Stahovat tento soubor smí jen registrovaný uživatel.

  Školní zpravodaj č. 42 (3,6 MB, 5 stažení)
Stahovat tento soubor smí jen registrovaný uživatel.

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.