Ze zákulisí školního časopisu Volaráček – Rozhovor na dálku 5

Dalibor Dudek, 12. 12. (2012), Mediální výchova - Školní časopisy, Mediální výchova - Soutěž školních časopisů , 6 517 zobrazení

Školní redakce ze ZŠ U Nádraží 512, Volary, 384 51 nám nabízí své zajímavé odpovědi…

Přivedla vás soutěž Náš časopis k založení časopisu? Pokud ne, popište prosím, jak váš časopis vznikl a jeho historii do dnešních dnů.

Vydání 1. čísla má datum září 1992, takže by mohl letos slavit 20. narozeniny, ale nevycházel po celou dobu. Tehdejší redakční rada byla složená asi z 3-6 žáků 8. třídy, kde jsem byla třídní a učila češtinu. Začali jsme na sebe nabalovat další přispěvovatele, redakční rada se postupně rozrůstala, do časopisu přispívalo stále více žáků i učitelů. Škola měla 2 počítače PC 286 – 40 MHz, redakční rada trávila téměř všechna odpoledne ve škole, aby mohlo každý měsíc vyjít nové číslo. Doma tehdy žáci počítače neměli, všechny příspěvky psali ručně, rozhovory natáčeli na magnetofon a po odpoledních přepisovali ve škole, pak se kopírovalo. Sotva jsme vydali 1 číslo, hned bylo potřeba pracovat na dalším. Roznášeli jsme časopis do tříd a také posílali na 1. stupeň, který byl ve městě v jiné budově. Od roku 1993 s námi začala spolupracovat vychovatelka školní družiny, paní Ludmila Macháčková, která nám posílala příspěvky od dětí z 1. stupně. Grafickou podobu časopisu tvořil můj manžel, v tehdejší době také učitel. Od února 1994 se mým novým spolupracovníkem stala kolegyně Ivana Černá, která obohatila časopis o nové nápady a také od roku 1997 převzala vedení redakce. S grafikou pomáhal tehdejší ředitel pan Jaroslav Šiman. Časopis vycházel asi rok, pak nastala přestávka. Z tehdejší pozice zástukyně ředitele jsem se snažila o obnovu časopisu a v roce 2003 začaly pod vedením nové kolegyně Petry Šimanové Halamové vycházet Školní střepinky. Vyšlo několik čísel. Od roku 2007, kdy jsem se opět stala třídní učitelkou, jsem navázala na tradici Volaráčku a od té doby vychází časopis pravidelně.

Podnítila vás soutěž Náš časopis k vylepšení časopisu? Jestliže ano, co všechno se vám už podařilo vylepšit? A co ještě plánujete zlepšit? Co se vám naopak moc nedaří? Proč?

Do soutěže jsme se přihlásili v roce 2011 ještě s bývalou redakční radou, kterou tvořili převážně žáci 9. tříd. Certifikát jsme nezískali, ale než redaktoři odešli, zaučili jsme další zájemce o práci v redakční radě. V roce 2012 jsme se znovu přihlásili a podle doporučení, která jsme obdrželi, jsme se snažili časopis vylepšit. Také nám pomohla účast na workshopu redakcí školních mimopražských ZŠ, který se konal v Praze.

Podařilo se nám vylepšit obsah jednotlivých rubrik, pochváleni jsme byli za dobře vedené rozhovory, čtivé reportáže, komentáře k článkům, pohled do života školy – jednotlivé akce, soutěže, zlepšili jsme naši propagaci, celkovou novinářskou práci, začali jsme doplňovat autory fotografií, pokusili jsme se o fotopříběhy. Plánujeme zlepšit tvorbu komiksů. Pokoušíme se, ale zatím se nám nedaří vymyslet a zpracovat šikovnými kreslíři nějaký původní smysluplný námět, který by stál za zveřejnění. Naše radost ze získání certifikátu o. s. Abeceda byla přesto obrovská a motivovala a podnítila nás k další redakční práci.

Jak vzniká jedno číslo vašeho časopisu? Kolik času mu věnujete? Jak funguje vaše redakce (počet redaktorů, redakční pozice…)? Jak máte rozděleny činnosti v redakci? Jak vznikají jednotlivé články?

Od loňského roku pracujeme jako zájmový útvar, scházíme se pravidelně 1 hodinu 1x týdně, na společných schůzkách tvoříme obsah každého čísla, jednotlivých stálých rubrik, chodíme do terénu sbírat materiál, dělat ankety, rozhovory. Většinu materiálu žáci zpracovávají doma ve Wordu a posílají na emailovou adresu Volaráčku, kde příspěvky shromažďujeme. Následně zpracujeme do jednoho dokumentu. Grafická úprava byla dříve prováděna ve T-602, Wordu a poslední 3 čísla jsou zpracovávána v software Scribus 1. 4. Tuto činnost žáci ještě nezvládají, takže konečné uspořádání provádějí dospělí. Čas strávený nad vydáním 1 čísla nepočítáme, ale je to hodně hodin z našeho volného času, spíše koníček učitele.

Stálých členů redakce je 10, jednotliví redaktoři mají rozdělené rubriky – rozhovory, reportáže, zprávy, aktuality, fotodokumentaci zajíšťují 2 – 3, podle toho, na jakou akci se dostanou, kluci zpracovávají ankety, 1 redaktor je určen k zodpovědnému shromáždění všech příspěvků do 1 dokumentu, společně děláme prvotní korektury, tisk a distribuci.

Kolik čísel časopisu za rok vydáte? V jakém nákladu časopis vychází? Jak ho financujete, propagujete, šíříte?

Vydáme tak 6-8 čísel za školní rok, třeba k závěru jednoho školního roku se nám podařilo vydat zvláštní číslo. Volaráček vychází v prvotním nákladu 30 kusů, který distribuujeme zadarmo do všech 18 tříd, sboroven, školních družin, provozním zaměstnancům, školnímu psychologickému pracovišti, vedení školy, apod. Následně zjišťujeme zájem mezi žáky a kopírujeme tak 50- 60 čísel, které za 3 Kč prodáváme. Tyto finance zůstávají redakční radě, momentálně si šetříme na společná trička s eventuelním logem. 1x ročně při příležitosti školních vánočních trhů vydáváme prodejní číslo a výtěžek posíláme na podporu adopce na dálku. Na této akci prodáváme časopis za 10 Kč a mezi veřejností a rodiči je o Volaráček velký zájem, v loňském roce jsme prodali 100 čísel a přispěli částkou 1000 Kč. Financujeme ho z vlastních zdrojů školy, vedení školy je vstřícné a nápomocné např. při tisku vánočního čísla. Časopis také propagujeme na webových stránkách školy – www.zsvolary.cz, posíláme do partnerských škol, kabelová televize také zveřejnila několik záběrů a upoutávek.

Kdybyste měli ostatním školním časopisům dát nějakou radu, jak by zněla?

V každém školním časopise je nápad, inspirace, více či méně zdařilé rubriky. Někdy mám pocit, jako by nám v naší redakční radě docházely nápady, ale nejde o to vymýšlet stále něco nového, ale udržet, obohacovat a zlepšovat to stávající, nechat se inspirovat. Posun k lepšímu může nastat, když se nebudete bát a „vylezete ven“ z vašeho školního prostředí a ukážete časopis ostatním. Pak tuto pravidelnou, časově náročnou a zodpovědnou práci bude dělat raději, velkou motivací a obohacením může být třeba právě soutěž školních časopisů.

• Kdo z redakce s námi tento Rozhovor na dálku vedl: Mgr. Lenka Slabyhoudková

• Webová adresa, kde jsou vaše časopisy k dispozici: www.zsvolary.cz

Pozn. Program Skribus, který využíváme, je zdarma ke stažení, jedná se o Open source – používání je zdarma. Je podobný jako Linux a využívají ho i některé profesionální tiskové firmy.

Přílohy:

  Tento rozhovor s vloženými fotografiemi z akcí redakce (4,6 MB, 2 stažení)
Stahovat tento soubor smí jen registrovaný uživatel.

  Časopis Voraláček - únor 2012 (4,0 MB, 10 stažení)
Stahovat tento soubor smí jen registrovaný uživatel.

  Časopis Voraláček - Vánoce 2012 (3,1 MB, 2 stažení)
Stahovat tento soubor smí jen registrovaný uživatel.

 

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.