Workshop v Krajské knihovně v Pardubicích inspiroval žáky k vylepšení jejich školních časopisů

Redakce, 20. 1. (2012), O projektu , 3 667 zobrazení

Ve středu 18. ledna 2012 se v prostorách Krajské knihovny v Pardubicích uskutečnil workshop pro redaktory školních časopisů na téma Čtenářská gramotnost a mediální výchova. Akce byla součástí doprovodného programu k Výstavě školních časopisů a literárních sborníků, kterou připravilo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.

web_logo_hlavni_barevne1

Workshopu se zúčastnili žáci tří základních škol, kteří vydávají vlastní školní časopis. Ze ZŠ Chrast, U pošty 5 (http://www.skola-chrast.net) přijelo 16 redaktorů časopisu ChrastPark (http://chrastpark.chytrak.cz/), ze ZŠ Lukavice, okr. Chrudim (http://zslukavice.wz.cz) na akci zavítali redaktoři časopisu Kvasnice (http://kvas.ic.cz). Účast na workshopu si nenechali ujít ani žáci ze ZŠ Smetanova, Skuteč (http://zs-smetanova.cz/), kteří vydávají školní časopis Smetanoviny (http://zs-smetanova.cz/download/newspaper-smetanoviny/).

Akci uvedla za o. s. Abeceda Tereza Srpová, tvůrce webových portálů, která také moderovala dílny mediální výchovy, během nichž žáci srovnávali svůj školní časopis s profesionálním časopisem pro děti. Díky této práci žáci objevili nové způsoby, jak by mohli vylepšit činnost své školní redakce, uvědomili si ale také, v čem je jejich časopis jedinečný, v čem spočívá jeho kvalita a na co by tedy měli být hrdí. Na závěr dílny si žáci vyzkoušeli práci v redakční radě a diskutovali nad kvalitou svého časopisu podle předem stanovených kritérií, tzv. desatera kvalitního školního časopisu.

Cenné zkušenosti ze světa médií žákům zprostředkoval šéfredaktor Pardubického deníku Tomáš Dvořák. Žáci i učitelé měli možnost klást redaktorovi nejrůznější otázky týkající se práce novináře a chodu redakce. Během besedy tak Tomáš Dvořák mj. prozradil, jak vypadá běžný den novináře, bez jakých profesí se regionální noviny neobejdou a také jak funguje tisk a distribuce novin.

V závěrečné části programu se žáci inspirovali díly svých vrstevníků u výstavních panelů a vyplnili si pracovní listy, které jsou k dispozici i všem návštěvníkům výstavy až do konce ledna, kdy se výstava přesune do Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Výstava prezentuje výsledky soutěží Náš časopis 2010 a Nadílka našich dílek 2010, které uspořádalo občanské sdružení Abeceda. Na osmi výstavních panelech lze zhlédnout ukázky z vítězných časopisů a sborníků. Kromě toho se návštěvníci dovědí, jak by měl vypadat kvalitní školní časopis a kvalitní školní literární sborník. Jeden z panelů seznamuje žáky se čtenářskými strategiemi, neboli postupy, které nám pomáhají porozumět čtenému textu.

Fotografie, které v průběhu akce pořídila Tereza Linhartová, najdete na adrese: http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz.

Tento projekt byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

Abeceda, o. s.

OPVK + ABECEDA CMYK

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.