Vyzkoušejte s žáky e-learning ke čtenářské gramotnosti „Lenka si poradí!“

Ladislava Whitcroft, 10. 9. (2013), Čtenářská gramotnost - Tipy do výuky , 22 773 zobrazení

Na webu Šotkoviny jsme zveřejnili e-learningový kurz k oblasti čtenářství a čtenářská gramotnost. Projít si ho mohou žáci I. i II. stupně ZŠ. Děti si v něm vyzkouší práci s různými druhy textů, které jsou součástí našeho každodenního života. Učitelé zase získají tipy, jak s těmito texty pracovat ve výuce.

LENKA SI PORADÍ! – VSTUP DO E-LEARNINGU

http://www.sotkoviny.cz/souteze/prozij-den-s-lenkou

K tomu, aby žáci mohli e-learningem projít, potřebují vlastní počítač s přístupem k internetu a minimálně hodinu času. Přístup do e-learningu je přes ikonku elearning_bilana horní liště našeho webu www.sotkoviny.cz nebo přes článek (http://sotkoviny.cz/souteze/prozij-den-s-lenkou). Žáci se musejí na webu Šotkoviny nejprve zaregistrovat, k čemuž potřebují mít vlastní e-mailovou adresu. Díky této registraci si po projití celého kurzu mohou vytisknout osvědčení o jeho absolvování, což jim určitě udělá radost!

Kdo nerozumí textům, ten si v životě neporadí

Různé druhy textů nás obklopují na každém kroku, a to rozhodně nejen ve formě knížek, které máme v knihovně (i když ty jsou samozřejmě velmi důležité). Pomocí textů musíme dnes a denně řešit různé problémové situace. Proto je důležité, abychom textům dokázali správně porozumět, abychom z nich uměli vybrat potřebné informace a abychom tyto informace zároveň zvládli i dobře vyhodnotit. Jinak se staneme závislými na druhých, protože si zkrátka sami nebudeme umět neporadit. Právě proto jsem e-learningový kurz nazvala „Lenka si poradí!“.

Domnívám se, že e-learning je pro žáky atraktivní a že se s ním budou moci snadno ztotožnit. Koncipovala jsem ho totiž jako reálný příběh holčičky Lenky. Ta jednoho dne zjistí, že její maminka onemocněla, a protože tatínek zrovna odjel na pracovní cestu, musí se Lenka o nemocnou maminku postarat zcela sama. Setkává se přitom s různými texty (s obaly výrobků, receptem v kuchařce, texty na internetu…) a řeší problémy, které běžně řešíme v reálném životě.

lenka_1

Jak můžete při práci s e-learningem postupovat

Práci s e-learningovým kurzem můžete začít tak, že žáky necháte, aby sami na internetu našli webové stránky, které se jmenují Šotkoviny. Tím si zároveň ověříte, jak efektivně žáci používají vyhledávač. Na webu www.sotkoviny.cz pak žáci identifikují ikonku, která označuje e-learning, a přečtou si článek, který jim kurz stručně představí. Z článku se dozvědí, že pro vstup do kurzu je nutná registrace. Zároveň se tu zdůrazňuje, že při registraci na různých webech musíme být opatrní.

Pokud Vás netlačí čas, můžete navázat diskuzí o úskalích registrace a společně se s žáky zamýšlet nad tím, jak poznáme důvěryhodnou webovou stránku. Poté, co se žáci přesvědčí, že Šotkoviny jsou bezpečným webem, podívají se znovu na instrukce v článku a sami se podle nich zaregistrují a přihlásí. Vzápětí si mohou otevřít příběh o Lence a přistoupit k řešení problémových situací. Při tomto postupu vám ale nebude stačit jedna vyučovací hodina, spíše budete potřebovat hodiny dvě až tři (podle úrovně počítačových dovedností vašich žáků)…

Pokud jste tlačeni nedostatkem času, můžete samozřejmě po vstupu na web rovnou přistoupit k registraci a nechat žáky projít kurzem. Diskuzi o bezpečném chování na webu a důvěryhodnosti webových stránek si můžete nechat na jindy.

Práce s chybou

E-learning je postavený na práci s chybou. To znamená, že se žák dostane k řešení dalšího úkolu až poté, co správně odpoví na danou otázku. Pokud zvolí špatnou možnost, objeví se nápověda, která ho nasměruje k tomu, aby se nad svou odpovědí zamyslel a pokusil se najít správné řešení. Žáci se tak učí, že chyby nejsou žádnou tragédií a že se jejich prostřednictvím naopak můžeme leccos naučit.

lenka_9

Ukázka z e-learningu

Výstup

Na konci e-learningu žáky čeká ještě shrnutí toho, co se naučili v průběhu řešení problémových situací. Toto shrnutí je pak i na druhé straně osvědčení o úspěšném absolvování e-learningu, které si mohou žáci uložit ve formátu PDF nebo rovnou vytisknout a schovat na památku.

Diplom

LENKA SI PORADÍ! – VSTUP DO E-LEARNINGU

http://www.sotkoviny.cz/souteze/prozij-den-s-lenkou

Hodina by měla být zakončena diskuzí žáků o tom, co nejdůležitějšího se naučili, co se jim nejvíc líbilo (a proč) apod.

Doufáme, že e-learning ve škole s žáky vyzkoušíte, že si ho žáci užijí, naučí se leccos užitečného a že i vám poskytne pár zajímavých inspirací do výuky. Samozřejmě oceníme jakoukoliv zpětnou vazbu. Napište nám, co se vám na kurzu líbilo a co ne. Můžete pro nás vytvořit i vlastní e-learning (za autorský honorář)!

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (16 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.