Knihy pro žáky – 1. díl – Jiří Dvořák: Minimax a mravenec

Silvie Kratochvílová, 15. 9. (2010), Čtenářská gramotnost - Tipy do výuky , 9 295 zobrazení

Knížka spisovatele a přírodovědce Jiřího Dvořáka popisuje dobrodružství malého přírodovědce Maxe, který se shodou okolností zmenší na velikost mravence a zažije napínavé dobrodružství uprostřed louky.

minimaxKnížku mohou učitelé ve výuce na 1. stupni využít například při výuce vzdělávací oblasti člověk a příroda, pokud chtějí výuku propojit s hodinou čtení a výtvarné výchovy. Dětský literární příběh lze totiž pojmout i jako příručku pro malého přírodovědce. Zmenšený Max prožije jeden den v říši hmyzu a mnohé jevy, se kterými se Max a mravenec na své pouti setkávají, jsou „odborně“ vysvětleny v poznámkách na okraji.

Děti se kromě vlastního čtení humorného příběhu dozvědí spoustu zajímavých informací o mravencích, housenkách a rostlinách, o světě kolem nás, přesto pro většinu lidí neobjeveném. Děti jsou při čtení často překvapeny novými znalostmi. Knížka je tedy vhodná pro podporování zvídavosti dětí. Děti se tu možná poprvé v životě setkají s latinskými názvy zvířat, na konci textu je místo pro poznámky. Děti, které se chtějí něco zajímavého dozvědět, budou nadšeny.

Učitelé mohou knížku v hodinách využít k práci s literárním textem a odbornou část textu lze využít k práci s informacemi (dělání výpisků apod.) S žáky můžeme samozřejmě před i během čtení předvídat, co se v textu stane a jak příběh skončí. Nad textem totiž visí celou dobu otazník „jak se Max zase zvětší?“

Knížku bych doporučila do 2. třídy, kapitoly jsou totiž relativně dlouhé a písmenka menší než ve slabikářích. I žáky 1. třídy může text bavit, kapitoly však pro ně mohou být příliš dlouhé.

Zdroj:

• Dvořák, Jiří : Minimax a mravenec, Baobab 2009

Další díl seriálu:

• Knihy pro žáky – 2. díl – Kol. autorů pod vedením Ivony Březinové: Zuby nehty (Devatenáct hrůzostrašných povídek): http://www.ctenarska-gramotnost.cz/ctenarska-gramotnost/cg-tipy/knihy-pro-zaky-2

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.