Issuu: publikační platforma i sociální síť

Michal Černý, 15. 3. (2012), Mediální výchova - Školní časopisy , 10 431 zobrazení

Pokud jsou školní časopisy vytvářeny v tiskové podobě, většinou je výstupem také PDF soubor. Služba Issuu s nimi dokáže efektivně pracovat a zároveň podporovat čtenářskou gramotnost. V následujícím článku se na ni proto podíváme poněkud podrobněji.

Issuu (http://issuu.com/) je jednou z velice úspěšných a známých služeb, které jsou určeny k publikování. Byla spuštěna v roce 2007 a stojí za ní Michael Hansen, Ruben Bjerg Hansen, Mikkel Jensen, a Martin Ferro-Thomsen. Tak jako je YouTube určené pro sdílení videí a Flickr slouží ke sdílení fotografií, snaží se Issuu sama sebe chápat jako platformu určenou pro sdílení dokumentů.

cg_issuu2

Ukázka knihovny v Issuu

S PDF soubory je na internetu potíž především v tom, jakým způsobem si je může čtenář prohlédnout. Buď se mu otevře instance Adobe Acrobat Reader či podobného programu, nebo se mu soubor otevře v Google Dokumentech, či se dokonce musí spustit speciální aplikace, která jeho prohlížení umožňuje. Issuu je jedna z mnoha služeb, která se snaží tento problém řešit tak, že PDF převede do formátu, který je snadno použitelný také na úrovni webového prohlížeče. Služba tak nabízí snadné a pohodlné prohlížení PDF souborů přímo prostřednictvím prohlížeče a nutno říci, že oproti konkurenci (SlideShare, Scribd) na velice slušné úrovni.

Práce se systémem je v zásadě jednoduchá. Po registraci (stačí zadat e-mail a heslo) vám dojde potvrzovací e-mail a pak se již můžete pustit do publikace. Ke každému nahranému souboru je třeba přiřadit název, klíčová slova, zvolit typ dokumentu (kniha, časopis, leták), datum publikování a případně některé další rozšiřující informace, jako je přístupnost pro děti či jazyk.

Soubory je možné nahrávat ve formátech PDF, DOC, PPT, ODT, ODP, RTF, WPD a SXW, s tím, že maximální velikost souboru může být 100 MB. Je třeba mít nastaveno, aby se na jednu stranu zobrazoval jeden list a aby maximální rozsah dokumentu byl 500 MB. Soubory je možné dodávat buď přímo z počítače, nebo zadáním URL adresy.

Převod souboru je relativně rychlý a po nahrání se objeví ve virtuální knihovně. Ta je vlastně centrem veškerých aktivit na Issuu. Jednotlivé dokumenty je možné třídit do složek, přičemž každá složka má přiřazenu vlastní knihovnu. Jelikož jsou zde dokumenty skutečně vyskládány jako knihy, vřele doporučuji dát si práci s přebalem – udělat jej pěkný, barevný a se srozumitelným názvem.

Na tomto místě se otvírá několik možností, jak Issuu použít. Tou první je, že jen chcete školní časopis, sborník či jinou tiskovinu vložit na vlastní web v pěkném prohlížeči. K tomu slouží tlačítko označené dvojicí hranatých závorek, ke kterému se dostanete v menu při prohlížení souboru. K dispozici je možnost speciální úpravy objektu s dokumentem v závislosti na tom, na jakou publikační platformu chcete kód umístit (obyčejné HTML, Blogger, WordPress, Joomla atp.). Můžete zvolit i další nastavení, jako je barevnost rámu, rozměry, určení strany, na které se má dokument zobrazit atd. Samozřejmě můžete také dokument přímo z Issuu sdílet na sociálních sítích.

Tím ale možnosti této služby nejsou zdaleka vyčerpány. Lze ji užít nejen jako jednoduchou a efektivní publikační platformu pro školní časopis, sborník nebo třeba prezentace, ale také jako sociální síť. Pedagog může na svůj profil nahrávat různé zajímavé materiály, ukázky z děl či prezentace a žáci je mohou automaticky odebírat. Tím je zajištěn přísun vzdělávacích nebo jinak hodnotných dokumentů k žákům.

Ukázka vloženého dokumentu v Issuu

Ukázka vloženého dokumentu v Issuu

Také žáci mohou svá díla prostřednictvím sítě snadno šířit, a pokud si je pedagog nastaví jako své přátele, může tím velice efektivně řešit management domácích úloh či slohových prací. Díky Issuu se mu automaticky zařadí do knihovny.

Další zajímavou funkcí je možnost psát pod jednotlivé dokumenty komentáře a oceňovat je palcem nahoru či dolů. Díky tomu je lze dát časopisu interaktivní rozměr, vyvolat diskusi, do které budou zapojeni žáci a případně také rodiče. Pokud budete publikovat jednotlivé texty žáků, je možné, aby oni sami s reakcí čtenáře počítali a pracovali. Dnes již nekončí proces publikace vložením do redakčního systému, ale je třeba vstoupit do dialogu se čtenářem. To může být zajímavá zkušenost pro všechny zúčastněné.

Za zmínku stojí ještě jedna zajímavost, která umožňuje do článků vnést dynamický prvek. Pokud klepnete na tlačítko edit, objeví se speciální editační okno, které umožňuje do textu vkládat ikonky s odkazy. Díky nim je možné do článků vkládat tlačítka vedoucí na podobná témata, školní web či řadu dalších míst. Ač jde toto udělat i před samotnou publikací, ikonky jsou relativně názorné, výrazné a zajímavé, takže se určitě vyplatí je používat. Je možné jimi zajistiti navigaci v rámci rozsáhlejšího dokumentu či sborníku.

Poslední funkcí Issuu, o které se zde zmíníme, je práce ve skupinách. Jelikož jde do velké míry o sociální síť, je možné, aby se uživatelé sdružovali v určitých kruzích, které pracují na stejném problému, mají podobné názory nebo je spojuje něco jiného. V rámci těchto skupin lze spolupracovat na publikování, ale také se dozvědět řadu zajímavých informací o dané oblasti.

Možností, které Issuu nabízí, je ale samozřejmě mnohem více.

Závěrem

Issuu je nepochybně zajímavou sociální sítí i publikační platformou v jednom. Na jedné straně je možné ji použít pro jednoduché prohlížení školního časopisu, který je standardně vytvářen v PDF, na straně druhé lze díky ní podporovat také čtenářskou gramotnost studentů. Issuu poskytuje žákům prostor, kde mohou psát, publikovat a diskutovat o svých výtvorech. Ovládání je přitom nenáročné a žáci na druhém stupni ZŠ si s ním jistě bez potíží poradí. Sociální sítě tak mohou být nejen známými žrouty času, ale mohou také nenásilnou a zábavnou formou kultivovat studenty.

Zdroje:

• Nástroje.knihovna.cz: Issu: http://nastroje.knihovna.cz/katalog-nastroju/prezentace-informaci/prezentace-dokumentu/issuu
• Fisher, A: 50 Best Websites 2009: http://www.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1918031_1918016_1918004,00.html

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (9 hlasů, průměr: 4,44 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.