Práce s filmem jako součást výuky

Petr Procházka, 22. 6. (2012), Mediální výchova - Film , 13 784 zobrazení

Pokud přemýšlíte nad projektem, který by vaše žáky zaujal a rozvíjel u nich umění obrazově vyprávět na dané téma, pak zkuste vytvořit film typu „život v jednom dni“. Následující článek vám představí Projekt YouTube: Life In A Day, který se může stát inspirací pro tvorbu vašeho školního filmu. Nabízíme také vizi, jak tento projekt vyhlásit, jak ho vést a jaké výstupy lze očekávat.

YouTube Project: Life In A Day

Bylo jen otázkou času, kdy se některý z velkých globálních serverů typu YouTube, Vimeo, Bonz, případně menších lokálních serverů jako např. Stream TV či Alternativa TV, chopí megaprojektu na téma „život v jednom dni“. Jakožto první (a úspěšně) tak učinil YouTube. V Česku chystá premiéru obdobného sběrného filmu režisér Adolf Zíka spolu s Českou televizí na 17. 11. 2012.

V lednu roku 2010 vznikl v tvůrčí laboratoři na Sundance Institute v nádherném horském prostředí festivalového městečka Park City v Ohiu konečně reálný nápad na experimentální globální filmovou koláž Life In A Day.

Sundance Institute založil v roce 1980 na svém ranči slavný herec Robert Redford a jako uměleckého ředitele si tehdy vybral světově respektovaného pedagoga Františka Daniela (viz odkaz Uměl učit učitele učit), který byl mj. od 50. let tvůrcem studijních osnov pražské FAMU a po emigraci v roce 1969 zakladatelem a děkanem AFI (American Film Institute) v Los Angeles, kde vychoval řadu filmových géniů jako např. Davida Lynche či Darrena Aronofskiho.

František Daniel byl právě tím člověkem, jenž nehodlal udělat ze Sundance pouze další z běžných festivalů, ale vytvořil tam především studijně-tvůrčí laboratoř, kde mohli mladí talentovaní autoři dávat průchod svým často excentrickým nápadům. Přesně v intencích odkazu Františka Daniela tam před dvěma lety vznikl projekt Life In A Day.

Jako producenti a umělečtí garanti byli k projektu přizváni slavní režisérští bratři Ridley a Tony Scottovi. Společně s režisérem zamýšleného celovečerního projektu Kevinem MacDonaldem využili jako koproducenta a především coby „spojovací kanál“ globální síť – server YouTube. Na něm rozšířili dominovým efektem „nezávaznou“ hlášku, že se chystá celovečerní projekt na bázi amatérských minifilmů a minivideí ukazujících naši planetu, jak vypadala v jeden den, 24. července roku 2010.

Čekala se záplava „huráfilmařů“ a jejich zajisté monstrózních děl. Kupodivu šílenství přetlaku nenastalo. Z množství 4 miliard návštěvníků YouTube denně a při záplavě ukládání videí na server v objemu 60 hodin za minutu poslalo pro připravovaný projekt relevantní mini filmy „pouhých“ 80 tisíc autorů ze 197 zemí světa v souhrnné délce asi 5000 hodin. Z onoho počtu 2-3minutových příspěvků vybrali Kevin MacDonald, Ridley a Tony Scottovi se svými 30 asistenty 197 obrazově i obsahově překvapivě kvalitních prací, z nichž v bolavém a nejužším finále prošlo do režisérovy střižny 98. Z tohoto výchozího materiálu pak MacDonald sestavil celovečerní para dokument Life In A Day.

Výchozí mini videa jsou stříhána na přeskáčku a je z nich barevnými korekcemi, novým ozvučením jednotlivých scén a záběrů, spolu s doprovodem originální a citlivé hudby Harryho Gregsona-Williamse, docíleno nového a kvalitativně synchronního výsledku.

Ridley Scott, jehož proslavil zejména legendární sci-fi opus magnum Blade Runner, je znám svou fascinací a zájmem o nejmodernější technologie a i ve svých 75 letech tyto technické možnosti sám okamžitě uvádí do praxe. K projektu Life In A Day využil všech relativně levných a dostupných snímacích přístrojů – mobilní telefony, digitální fotoaparáty i malé DV kamery.

Nebylo by od věci zavést i na českých školách jako součást výuky soustředěné na tvůrčí aktivity něco podobného. Ridley Scott měl samozřejmě od celosvětově nejrozšířenějšího serveru YouTube zajištěny finanční garance (sám je i zkušeným producentem) a vlastně takřka volné ruce, ale i na našem malém českém dvorku je tato cesta, myslím, jednou ze zajímavých možností.

Vize – školní film

Spolu se školami vyhlásit přes servery Alternativa TV nebo Stream TV projekt podobného ražení, případně přes web Abeceda o. s. nebo jiné servery (např. v intencích zjednodušeného prvního ročníkového cvičení na FAMU „postup práce“). Možností je vyhlášení takovéto akce i pomocí Facebooku.

Snímat mohou žáci na všechny možné dnes dostupné technické prostředky – DV kamery, digitální fotoaparáty i mobilní telefony.

Natočené materiály mohou být pak kompilovány do výsledné podoby cca 30 – 40 minutového díla za spolupráce odborného lektora, případně místního praktikujícího filmaře či dokonce některého z významných filmových a televizních tvůrců. Ve výsledku sestříhaný celek je možné pak doplnit komentářem nebo hudebním podkresem beze slov jako vizuální koláž. Obrazová fantazie mladého člověka je přeci tak široká!

Z takto vytvořených prací – filmů uspořádat minifestival nebo alespoň přehlídku těch nejzajímavějších a nejoriginálnějších filmů. Buď samostatně jakožto celorepublikovou školní akci, nebo se spojit s některým z neortodoxních filmových festivalů typu Febiofest, jejími dramaturgy a následně uvést jako nesoutěžní součást programu.

Podobný film si samozřejmě mohou vytvořit žáci spolu s učiteli i v rámci jedné školy; jako zajímavou projektovou aktivitu, vedoucí k upevnění řady praktických dovedností.

Návrhy témat

  • Jeden den našeho města (týden)
  • Jeden den naší školy (týden)
  • Jeden den jednoho člověka (např. ředitel školy, repetent, žák se zdravotním postižením atp.)
  • Příprava na test
  • Hledání pramenů, rešerší k tématu – např. historie, geologie, kultura, osobnosti našeho města aj.

Doporučené zdroje:

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (2 hlasů, průměr: 3,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.