Mladí redaktoři z Nymburka odhalili, jak by mohli vylepšit svůj školní časopis

Redakce, 21. 6. (2012), O projektu , 5 780 zobrazení

Ve středu 20. června 2012 se v prostorách Městské knihovny v Kutné Hoře uskutečnil workshop pro redaktory školních časopisů na téma Čtenářská gramotnost a mediální výchova. Akce byla součástí doprovodného programu k Výstavě školních časopisů a literárních sborníků, kterou připravilo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.

web_logo_hlavni_barevne1

Workshopu se zúčastnilo 16 redaktorů časopisu Raflet ze Základní školy Letců R. A. F. Nymburk (http://www.zs-raf.cz), které doprovázely učitelky Milena Zahrádková a Zdena Léblová.

Akci uvedla za o. s. Abeceda Ladislava Whitcroft, odborná garantka pro čtenářskou gramotnost a čtenářství. Na úvod redaktorům představila projekt Čtenářská gramotnost a projektové vyučování, zejména pak Šotkoviny (http://sotkoviny.cz/), což jsou webové stránky pro mladé novináře, spisovatele a čtenáře z řad žáků ZŠ. Žáci si na interaktivní tabuli prohlédli vstupní obrazovku webu, zamýšleli se nad tím, co by mohli najít v jeho jednotlivých částech, a nakonec se seznámili s e-learningovým kurzem k oblasti čtenářství a čtenářská gramotnost Lenka si poradí! (http://sotkoviny.cz/souteze/prozij-den-s-lenkou). Kromě toho mladí redaktoři diskutovali nad otázkou, jak se pozná čtenářsky gramotný člověk, a provedli malý brainstorming na téma „texty kolem nás“.

Během dílny mediální výchovy žáci nejprve prezentovali svůj časopis. Poté vybírali z časopisu zajímavý článek, kterým by se chtěli pochlubit čtenářům webu Šotkoviny. V další části pak srovnávali svůj školní časopis s profesionálním časopisem pro děti. Díky této práci žáci objevili nové způsoby, jak by mohli vylepšit činnost své školní redakce a uvědomili si, v čem je jejich časopis jedinečný a na co by měli být hrdí. Na závěr dílny si žáci vyzkoušeli práci v redakční radě a diskutovali nad kvalitou svého časopisu podle předem stanovených kritérií, tzv. desatera kvalitního školního časopisu. Během dílny žáci odhalili mnoho užitečných tipů. Například přišli na to, jak by mohli svůj časopis vylepšit původními obrázky. Kromě toho si mohli o přestávce prohlédnout výstavní panely prezentující výsledky soutěže Náš časopis 2010 a inspirovat se vítěznými časopisy.

Fotografie, které v průběhu akce pořídila Martina Málková, najdete na adrese: http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz.

Výstava i workshop jsou součástí projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

Abeceda, o. s.

OPVK + ABECEDA CMYK

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.