České webové stránky pro mediální výchovu – 2. díl

Dalibor Dudek, 28. 7. (2010), Mediální výchova - Zdroje k tématu , 5 799 zobrazení

Druhá část přehledu internetových adres, jehož cílem je zmapovat zajímavé webové portály s obsahem mj. věnovaným různým stránkám mediální výchovy. Tentokrát jde např. o Zpravodajský portál Česká média, portál Dětské tiskové agentury a Revue pro média.

Zpravodajský portál společnosti Česká média, s.r.o.: http://www.ceskamedia.cz/

Portál obsahuje ve svých rubrikách řadu velmi kvalitních příspěvků. Pro potřeby mediální výchovy jsou nejzajímavější rubriky Žurnalistika, Politika, Média. Menu nabízí rovněž rozsáhlý archiv ve Videosekci, kde naleznete plno podnětných rozhovorů na témata politická a témata mediální scény, můžete zde také zhlédnout obsáhlý rozhovor se spisovatelem Arnoštem Lustigem.

Portál Dětské tiskové agentury: http://www.dta.cz/

Záštitu nad činností Dětské tiskové agentury DTA přijal Český výbor pro UNICEF. DTA je nositelem mimořádné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky 2004. Stránky podporují budoucí novináře, obsahují kvalitní Malé (ale naše) noviny. Školám mj. nabízí možnost návštěvy redakce či přednášku na téma Média v kufru.

Čtvrtletník Revue pro média: http://fss.muni.cz/rpm/Revue/Lide/simunek.htm

Odborný internetový časopis byl věnován kritické reflexi médií a vycházel v letech 2001 – 2005. Na webu jsou archivována jeho jednotlivá čísla vždy monotematicky zaměřená: Média a veřejná služba, Médiální publika, Mediální gramotnost atd. Redakci tvořili členové brněnské katedry mediálních studií a žurnalistiky.

Archiv časopisů Ústavu pro českou literaturu: http://archiv.ucl.cas.cz/index.php

Archiv obsahuje digitalizovanou podobu šesti desítek časopisů od první republiky, např. Humoristické listy, Šotek, Šibeničky. Listování je umožněno po jednotlivých stranách.

Jakub Končelík: http://www.koncelik.eu/dalsi-autori-texty-k-dejinam-medii/

Stránky PhDr. Jakuba Končelíka, člena katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd UK, jsou věnované dějinám především českých médií. Jakub Končelík je spolu s Petrem Orságem a Pavlem Večeřou autorem učebnice Dějiny českých médií XX. století, kterou vydalo nakladatelství Portál v roce 2010. Stránky obsahují celou řadu podnětných rubrik: Dokumenty, Texty, Mediální legislativa…

Další díly seriálu:

• České webové stránky pro mediální výchovu  – 1. díl: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-zdroje-k-tematu/ceske-stranky-pro-mv-1
• České webové stránky pro mediální výchovu – 3. díl: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-zdroje-k-tematu/ceske-stranky-pro-mv-3

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.