Čtenářské úlohy PISA 2009 – 1. díl – Virtuální dojíždění

Redakce, 24. 6. (2011), Čtenářská gramotnost - Zdroje k tématu , 9 602 zobrazení

Prověřte svou čtenářskou gramotnost na úlohách PISA 2009 a prozkoumejte, jaké dovednosti tyto úlohy testují. V každém díle seriálu naleznete jednu úlohu z hlavního šetření PISA 2009 i s jejím vyhodnocením.

VIRTUÁLNÍ DOJÍŽDĚNÍ

Hudba budoucnosti

Jen si představte, jak by bylo úžasné dojíždět do práce ,,virtuálně“1 po elektronické dálnici a všechnu práci vyřizovat na počítači nebo po telefonu! Už byste se nemuseli mačkat v přecpaných autobusech a vlacích, ani marnit dlouhé hodiny dojížděním do práce a zase zpátky. Mohli byste pracovat, kde by se vám zachtělo – jen si zkuste představit všechny ty možnosti, které by se tím otevřely!

Milena

Katastrofa na obzoru

Zkrátit čas strávený dojížděním a snížit energii, kterou při něm spotřebujeme, je jistě dobrý nápad. Mělo by se toho však dosáhnout zlepšením systému veřejné dopravy nebo přiblížením pracoviště k bydlišti. Odvážná myšlenka, že se práce na dálku má stát běžnou součástí života nás všech, by vedla pouze k tomu, že se lidé budou stále více uzavírat do sebe. Opravdu chceme ještě více oslabit náš pocit sounáležitosti s druhými?

Richard

1 Termín ,,virtuální dojíždění“ poprvé použil na počátku 70. let Jack Nilles, aby popsal situaci, kdy zaměstnanci pracují na počítači mimo své pracoviště (například doma) a podklady či dokumenty odesílají na pracoviště prostřednictvím telefonních linek.

Přečtěte si výše uvedený text „Virtuální dojíždění“ a odpovězte na následující otázky.

1. Jaký je vztah mezi texty ,,Hudba budoucnosti" a ,,Katastrofa na obzoru"?

2. Jaký druh práce by se formou virtuálního dojíždění vykonával těžko? ....................................................................................................................... V originálním zadání byla zvolena forma vlastní odpovědi, nikoli výběru. Následující odpovědi jsou výběrem z vyhovujících/nevyhovujících odpovědí žáků.

3. Se kterým z následujících výroků by souhlasili oba, Milena i Richard?Zdroj:

Zakroužkuj – vyber – zdůvodni – Hodnocení čtenářských úloh PISA 2009: http://www.uiv.cz/clanek/205/2109

Další díl seriálu:

• Čtenářské úlohy PISA 2009 – 2. díl – Na prvním místě divadlo: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/ctenarska-gramotnost/cg-zdroje-k-tematu/ulohy-pisa-2009-2

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (3 hlasů, průměr: 4,67 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.