Jak přilákat žáky do školní knihovny

Silvie Kratochvílová, 5. 8. (2010), Čtenářská gramotnost - Školní knihovny , 8 892 zobrazení

Mnohé školní knihovny mívají problémy s pravidelnou návštěvností žáků.  Přilákat žáky druhého stupně je mnohdy skutečný oříšek i ve školách, kde se knihovník či knihovnice opravdu snaží. Rozhodli jsme se proto sepsat několik tipů, které vám pomohou žáky pro školní knihovnu získat.

1. Založte si fanouškovskou stránku na Facebooku a pozvěte na ni všechny žáky školy. Pomocí Facebooku můžete žáky informovat o tom, co se v knihovně děje. Můžete sem vkládat fotky, texty, pozvánky, videa a odkazy, které si zajisté najdou cestu k žákům, protože ti Facebook pravidelně využívají.

2. Pořiďte si emailový rozesílač, zájemce kontaktujte pravidelnou zprávou o tom, co se v knihovně děje. Stačí jeden klik a stovky žáků jsou osloveny přes email.

3. Do hojně využívané části školy umístěte informační panel nebo nástěnku, kterou pravidelně obměňujte. Žáci a učitelé budou mít pocit, že se v knihovně stále něco děje.

4. Objednejte do knihovny časopisy, které žáky zajímají. Žáci sem pak budou pravidelně docházet.

5. Pořádejte ankety, drobné soutěže o ceny, najděte si sponzora, který vám bude ceny dodávat.

6. Nechte si knihovnu registrovat na Ministerstvu kultury České republiky, budete moci žádat o meziknihovní výpůjčky a domluvit se s větší knihovnou v okolí, která vám bude knihy pravidelně půjčovat (lze domluvit i větší množství knih). Každý měsíc můžete mít nějaké nové knihy, které lze propagovat, organizovat jejich čtení atd.

7. Nabídněte žákům odpolední doučování v knihovně, rodiče to ocení a někteří žáci začnou docházet pravidelně.

8. Zapojte žáky do dobrovolnické činnosti. Škola má vést žáky k tomu, aby si uvědomili, že pracovat jako dobrovolník je otázka cti. Mohou tu pracovat pravidelně, půjčovat knihy a třídit je.

9. Udělejte z knihovny skutečně příjemné místo, kde se žáci mohou pohodlně posadit, za levný peníz si koupit čaj a něco k snědku.

10. Zjistěte, co žáky opravdu zajímá z oblasti hudby, literatury a kultury. Vytvořte program, který žáky naláká (můžeme nechat žáky tvořit vlastní programy – žáci mohou pro ostatní např. připravit odpolední program o hiphopu nebo jiném hudebnímu stylu, můžete zkusit pozvat známé tváře z televize, které budou učit žáky číst jejich vlastní texty atd.)

Nápadů se dá vymyslet jistě ještě mnohem více. Důležité je, aby vaším cílem bylo vytvořit ze školní knihovny místo, kam se každý žák rád vrací. Nebojte se do knihovny investovat finance a úsilí, vyplatí se to.

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (7 hlasů, průměr: 3,57 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.