Proč nerušit školní knihovny

Silvie Kratochvílová, 5. 8. (2010), Čtenářská gramotnost - Školní knihovny , 5 808 zobrazení

Přestože mnohé základní školy v České republice disponují vlastní školní knihovnou, velká část těchto prostor není vybavena tak, aby mohla poskytnout žákům a učitelům skutečně kvalitní služby. Co tedy může školní knihovna žákům přinést a jak by měla fungovat?

V USA byl proveden průzkum, který sledoval dopad školních knihoven na akademické výsledky studentů. Závěry hovoří jasně. Přítomnost a kvalitní práce knihoven mají pozitivní vliv na výsledky žáků, přičemž svou roli hraje i délka otevírací doby knihovny – čím déle má knihovna otevřeno, tím lepší jsou výsledky žáků. Školní knihovny v USA musí kvůli financování obhajovat své místo ve vzdělávacím systému, proto se snaží uspět a rozšiřovat své služby, aby vycházely v co největší míře vstříc učitelům i žákům.

Jak by tedy měla taková školní knihovna vypadat a co se tu vše dá dělat?

1. Knihovna je místo, kde se během vyučovací hodiny studuje z různých zdrojů. Knihovna je třídami intenzivně využívána. V knihovně probíhá část výuky, žáci zde vyhledávají informace, které nejsou v učebnicích, mají přístup na internet a pracuje zde ochotná knihovnice, která vždy poradí. Škola žáky učí, že se na pracovníka knihovny mohou sami aktivně obracet. V knihovně se žáci učí pracovat s informacemi, jsou zde proto zdroje nejrůznějšího charakteru (knihy, časopisy, videa, zvukové záznamy, encyklopedie, slovníky apod.). Součástí knihovny jsou samozřejmě i kopírovací služby.

2. Knihovna je místo, kam si žáci mohou o přestávkách a po škole zajít. Žáci si zde mohou ve volných chvílích číst. V knihovně by měl být klid, dostatek pohodlných míst k sezení a příjemná atmosféra. Knihovna má obsahovat takové tituly, které děti zajímají a kvůli kterým do knihovny přicházejí (některé školní knihovny mají dohodu s většími knihovnami, které jim tituly půjčují, například na měsíc). Knihovna je místo, kde se neznámkuje, proto tu žáci mohou uplatnit svou kreativitu.

3. Knihovna je místo, kde probíhají různé vzdělávací kurzy nebo doučování žáků. Žáci po vyučování docházejí do čtenářských klubů nebo zde probíhá doučování. Ve školní knihovně se konají různé akce pro rodiče, předškolní děti, školky nebo důchodce. Školní knihovna je ideální prostředí pro odpolední doučování žáků.

4. Knihovna je kulturním prostorem, pořádá své vlastní kulturní akce. V prostorách knihovny, která je vybavena i odpovídající technikou (dataprojektory apod.), se konají různé kulturní akce školy. Kromě toho v knihovně probíhají i výstavky a prezentace žáků.

5. Školní knihovna slouží zároveň jako knihovna pro veřejnost. Knihovna může být vhodným odrazovým můstkem jak přivítat ve škole veřejnost zcela nenásilným způsobem. Propojení školní i obecní knihovny je vhodné zejména na malých městech a vesnicích, protože financování školní knihovny je pro malé školy velmi nákladná záležitost.

6. Knihovna obsahuje materiály vhodné pro další vzdělávání pedagogů. Knihovna by měla být vybavena tak, aby se v ní kantoři mohli připravovat na hodiny. Žáci tak mají možnost vidět, že i jejich učitelé studují.

7. Kvalitní knihovna pomáhá budovat kladný vztah žáků a učitelů k celoživotnímu vzdělávání. V knihovně je zaměstnán schopný pracovník, který se kromě běžných povinností věnuje i přímé práci s žáky a učiteli. Knihovník vyhledává materiály pro učitele a tvoří programy pro žáky, které rozvíjejí jejich motivaci ke čtení.

8. Knihovna je příležitost pro rozvoj dobrovolnické činnosti žáků a studentů. V zahraničí je běžné, že ve školní (ale i městské) knihovně žáci pracují jako dobrovolníci. Dobrovolnictví buduje kladný vztah k práci a rozvíjí klíčové kompetence komunikativní, sociální, personální, občanské i pracovní.

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (3 hlasů, průměr: 3,67 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.