Workshop v Knihovně Jiřího Mahena inspiroval brněnské žáky k vylepšení školního časopisu

Redakce, 25. 10. (2011), O projektu , 4 819 zobrazení

V pátek 21. října 2011 se v prostorách Knihovny Jiřího Mahena v Brně uskutečnil workshop pro redaktory školních časopisů na téma Čtenářská gramotnost a mediální výchova. Akce byla součástí doprovodného programu k Výstavě školních časopisů a literárních sborníků, kterou připravilo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.

web_logo_hlavni_barevne

Workshopu se zúčastnili žáci tří základních škol, kteří vydávají vlastní školní časopis. Ze ZŠ Kotlářská 4, Brno (http://www.kotlarska.cz/) přišlo 18 redaktorů časopisu Nová Éra (http://www.zs.streliceubrna.cz/skolni-casopis) a ze ZŠ Střelice, Komenského 2 (http://www.zs.streliceubrna.cz/) přijeli redaktoři časopisu Školní Revue. Účast na workshopu si nenechali ujít ani žáci ze ZŠ Tišnov, Smíškova 840 (http://www.zssmiskova.cz/), kteří vydávají časopis Smíšek.

Akci uvedl za o. s. Abeceda Dalibor Dudek, odborný garant pro oblast Čtenářská gramotnost a mediální výchova. Ten také moderoval první část programu, ve které přítomní šéfredaktoři krátce představili své školní časopisy. Následovala dílna, během níž žáci srovnávali svůj školní časopis s profesionálním časopisem pro žáky. Během skupinové práce objevili, jak by mohli vylepšit činnost své školní redakce. Na závěr dílny si žáci vyzkoušeli práci v redakční radě a diskutovali nad kvalitou svého časopisu podle předem stanovených kritérií, tzv. desatera kvalitního školního časopisu.

Cenné zkušenosti ze světa médií žákům zprostředkoval šéfredaktor Brněnského deníku Rovnost Tomáš Herman. Během besedy žákům mj. prozradil, jak vypadá běžný den novináře, bez jakých profesí se regionální noviny neobejdou a také jak funguje tisk a distribuce novin. Žáci zahrnuli šéfredaktora mnoha zvídavými otázkami, pronikli do tajů novinářského slangu i do kouzla vkládání článků do redakčního systému. Na přetřes přišlo také téma výše platu redaktora, ceny inzerce a způsobu získávání a ověřování informací.

V závěrečné části programu se žáci inspirovali díly svých vrstevníků u výstavních panelů a vyplnili si pracovní listy, které jsou k dispozici i všem návštěvníkům výstavy až do konce října, kdy se výstava přesune do Knihovny Petra Bezruče v Opavě.

Výstava prezentuje výsledky soutěží Náš časopis 2010 a Nadílka našich dílek 2010, které občanské sdružení Abeceda uspořádalo v loňském roce. Na osmi výstavních panelech lze zhlédnout ukázky z vítězných časopisů a sborníků. Kromě toho se návštěvníci dovědí, jak by měl vypadat kvalitní školní časopis a kvalitní školní literární sborník. Jeden z panelů seznamuje žáky se čtenářskými strategiemi, neboli postupy, které nám pomáhají porozumět čtenému textu.

Fotografie, které v průběhu akce pořídila Tereza Srpová, najdete na adrese: http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz.

Tento projekt byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

Abeceda, o.s.

OPVK + ABECEDA CMYK

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.