Představujeme naše autory – 1. díl – Radek Sárközi

Radek Sárközi, 10. 11. (2010), O projektu , 10 576 zobrazení

Radek Sárközi je předsedou občanského sdružení Abeceda, které spravuje tento webový portál pro učitele. Je manažerem projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování. Jeho články naleznete zde: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/tag/radek-sarkozi

Mgr. Radek Sárközi je autorem projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování. Podílel se na zpracování úspěšné žádosti o finanční prostředky z operačního programu ESF Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Od ledna 2010 zastával v tomto projektu pozici projektového manažera. V květnu 2010 se stal odborným garantem pro oblast čtenářská gramotnost a tvůrčí psaní. Od května 2011 je opět na pozici projektového manažera.

Tvůrčí psaní a literární tvorba

Tvůrčímu psaní se věnuje již řadu let. Ve školním roce 2004/2005 organizoval první soutěž školních literárních sborníků Brudlý Krampoblouch. Je autorem Elektronické učebnice tvůrčího psaní a výpravné Elektronické učebnice literatury (http://www.eucebnice.cz/literatura). Vedl dálkové kurzy tvůrčího psaní pro veřejnost.

Začal psát již v mateřské školce a tato záliba mu vydržela do současnosti. Během vysokoškolských studií na Pedagogické fakultě Univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem vydával literární časopis Okruh (1995 až 1998). Pod pseudonymem Dušan Malíř publikoval básnickou sbírku Slunce v Arles (Dauphin, 2005), jejíž jevištní zpracování brněnským divadlem poezie Agadir vyšlo na stejnojmenném CD v roce 2009. Zhudebněné básně z této sbírky jsou součástí výboru písní Silný vývar (Agadir, 2009). Další jeho texty vyšly v literárních sbornících Od břehů k horám, Severočeská literární a umělecká scéna 90. let (Votobia, 2000), Žleby 97 – literární setkání (Juno, 1997) nebo Spirála II (katedra bohemistiky PF UJEP v Ústí nad Labem, 1994) a různých literárních časopisech (Obratník, Pandora, Dobrá adresa…). Píše písňové texty, říkanky pro děti, fejetony, poezii i prózu.

Mediální výchova a novinářská práce

Zabývá se rovněž mediální výchovou. Vymyslel a spoluorganizoval tři ročníky soutěže školních časopisů Freinet 2003, 2004, 2005 (AISIS). Připravil výukový CD-ROM Freinet 2005 – vydáváme školní časopis (AISIS, 2005). Vedl dálkové kurzy žurnalistiky pro veřejnost. Lektoruje a ve svých článcích propaguje mediální výchovu. Už jako student gymnázia v Mostě začal vydávat školní časopis. Se svými žáky na víceletém Gymnáziu Špitálská v Praze 9 vydával školní časopisy Špitál a Co se špitá… Na kurzu pro učitele mediální výchovy pořádaném nadací Open Society Fund Praha spoluvytvořil cvičný časopis Legatis.

Jeho články o školství vycházejí v odborných časopisech (Učitelský zpravodaj, Kritické listy, Moderní vyučování, Český jazyk a literatura, Ergo…), na internetových portálech (Česká škola…) i v novinách (MF DNES, Hospodářšké noviny…). Spravuje internetové portály Elektronické učebnice (http://www.eucebnice.cz), Abeceda., o.s. (http://www.abeceda-os.cz) a Česká literatura na Internetu (http://www.ceskaliteratura.cz).

Kurikulární reforma

Intenzivně se věnuje tématu reforma školství. Přispěl do publikace Školní vzdělávací program (Verlag Dashöfer). Již pět let lektoruje Studium k výkonu specializovaných činností – tvorba a následná koordinace školních vzdělávacích programů… Dříve lektoroval různé kurzy o změnách ve školství pro krajská pedagogická centra, pro projekt Koordinátor (NIDV) nebo kurzy na míru připravené přímo pro konkrétní školy. Je autorem výukového CD-ROMu Vše o RVP, ŠVP a reformě školství (Abeceda, 2006). Fandí alternativnímu školství (montessori, freinetovská pedagogika, daltonský plán, začít spolu, waldorfské školství, jenský plán…) a snaží se zprostředkovat učitelům jeho klady.

Další informace

Radek Sárközi se narodil v Mostě roku 1973. Absolvoval tamější gymnázium a PF UJEP v Ústí nad Labem (český jazyk a literatura, dějepis). Učil na pražských středních školách (Gymnázium Praha 9, Trojské gymnázium Sv. Čecha, Střední odborná škola) a na ZŠ Bítovská. Je předsedou Asociace školských odborů – Učitelského odborového klubu. Je členem Společnosti Montesssori a Syndikátu novinářů ČR. Žije v Praze. Ve volném čase cestuje, sleduje indické bollywoodské filmy, čte knihy s orientální a duchovní tematikou, navštěvuje výstavy a nakupuje na farmářských trzích.

Vystoupení v pořadu Kosmopolis (ČT 2) na téma waldorské školy (video):

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1095908415-kosmopolis/208562210300012-06.06.2008-18:00.html

Vystoupení v pořadu Kosmopolis (ČT 2) na téma montessori školy (video):

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1095908415-kosmopolis/208562210300013-13.06.2008-18:00.html

Kontakty:

• E-mail: sarkozi.radek@abeceda-os.cz
• Telefon: +420 7777 99 652
• Články: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/tag/radek-sarkozi

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (5 hlasů, průměr: 2,80 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.