To nejlepší z webu www.sotkoviny.cz

Redakce, 19. 4. (2011), O projektu , 5 502 zobrazení

Pokud chcete, aby vaši žáci přijali za své, že číst a tvořivě psát je „in“, můžete si na pomoc zavolat našeho Šotka s jeho povedeným webem www.sotkoviny.cz. Žáci zde uvidí, že jejich psaní má smysl, že může být publikováno a oceněno. Naleznou zde zajímavé tipy a dozvědí se, o čem, jak a pro koho psát. Podívejte se i vy na vybrané články, které by určitě neměly uniknout pozornosti vašich žáčků.

sotkoviny-logo1

Jak se chytají lelci
V Šotkových příbězích žáci odhalí, jaká zábava může být se slovy, s příslovími a s jazykem vůbec. Např. díky článku Jak se chytají lelci (http://www.sotkoviny.cz/sotkovy-prihody/jak-se-chytaji-lelci) si žáci nakreslí svého vlastního lelka. Vymyslí, jak takové stvoření vypadá, co rádo dělá a kde bydlí. Také se zamyslí nad tím, co je zvláštního na spojení „pilně lelkovat“ a zkusí přijít s vlastními nápady na podobně nesmyslná slovní spojení. A aby toho nebylo málo, pohrají si s jednou básničkou o lelcích.

Jak na rozhovor
Myslíte si, že rozhovor je tím nejjednodušším publicistickým žánrem? Že není třeba nad ním příliš dumat? O tom, že opak je pravdou, vás přesvědčí seriál článků s názvem Jak na rozhovor (http://www.sotkoviny.cz/jak-na-casak/jak-na-rozhovor). V něm vám náš Šotek nabídne několik hravých pracovních listů se svými radami, jak se na rozhovor připravit, jaké otázky klást, jakým způsobem rozhovor zpracovat, ale také jak reagovat na nepříjemnou otázku, když se v roli zpovídaného ocitnete právě vy. Žáci nám navíc mohou v průběhu dubna zasílat příspěvky na téma „Rozhovor se zajímavou osobností, která má blízký vztah k vaší škole nebo obci“, které rádi na našem webu zveřejníme. Více informací o tomto dubnovém tématu naleznete v článku „Zkuste si napsat rozhovor“ (http://www.sotkoviny.cz/jak-na-casak/jak-na-rozhovor/zkuste-si-napsat-rozhovor0).

Pověsti
V rubrice Vaše dílka se nám sešlo mnoho dětských textů různých žánrů. Velmi nápaditě si žáci poradili zejména s pověstmi, v nichž např. sami vymysleli, kterak hrad Trpišov ke svému jménu přišel (http://www.sotkoviny.cz/vase-dilka/povesti/draci-v-trpisove). Dílka jsou o to cennější, že jsou doplněna vlastními ilustracemi žáků.

Jsem neviditelná
Věděli jste, že si žáci mohou s pomocí učitele vydat svoji vlastní knížku? Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči, pokud si přečtete ukázku z knihy Láska číhá za rohem (http://www.sotkoviny.cz/vase-dilka/pribehy-pro-kluky-a-holky/jsem-neviditelna), která byla napsána pro literární soutěž ZŠ Boskovice. Skrze osobitý humor hlavní hrdinky Katky nám kniha zprostředkovává radosti i strasti dospívajících žáků.

Máte tip na skvělou knížku?
Děti nám mohou také zasílat své postřehy a dojmy z přečtených knížek. Vycházíme z předpokladu, že doporučení vrstevníka je pro děti zásadní motivací při výběru knihy. Chceme tedy v Šotkově knihovničce vytvořit prostor pro sdílení tipů na skvělé knížky. Žákům nabízíme i několik nápadů, co by takový tip měl obsahovat, aby ostatní nalákal k tomu, aby si danou knížku přečetli (http://www.sotkoviny.cz/knihovnicka/pro-zaky-2-stupne-zs/mate-tip-na-skvelou-knizku)

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.