Žáci ZŠ Emila Zátopka řádně zatopili redaktorům Zlínského deníku všetečnými otázkami

Redakce, 15. 9. (2011), O projektu , 4 278 zobrazení

Ve středu 14. září 2011 se v prostorách Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně uskutečnila beseda žáků z 1. ZŠ Emila Zátopka ve Zlíně s šéfredaktorem Zlínského deníku Davidem Karolou a redaktorkou krimi rubriky Šárkou Šarmanovou. Akce byla součástí doprovodného programu k Výstavě školních časopisů a literárních sborníků, kterou připravilo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.

web_logo_hlavni_barevne

Výstavu si přišli prohlédnout žáci sedmé a deváté třídy 1. ZŠ Emila Zátopka (http://www.zsezzlin.cz), kteří vydávají školní časopis Sporťák. Besedu uvedla za občanské sdružení Abeceda Martina Málková. Přivítala hosty ze Zlínského deníku (http://zlinsky.denik.cz) Davida Karolu a Šárku Šarmanovou i knihovnici Janu Hoferkovou, která pomáhala výstavu a besedu organizovat. David Karola vyprávěl o práci novináře a zajímavou formou žákům představil chod redakce v deníku. Šárka Šarmanová účastníky zasvětila do zákulisí práce redaktora krimi rubriky. Žáci zahrnuli šéfredaktora i redaktorku řadou otázek, například: Co by určitě v novinách nezveřejnili? Kde berou informace? Která rubrika je nejčtenější? Jaké vlastnosti musí mít novinář? V kolik hodin je uzávěrka?

Fotografie, které v průběhu akce pořídila Martina Málková, najdete na adrese: http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz.

V další části programu se žáci inspirovali díly svých vrstevníků u výstavních panelů a vyplňovali pracovní listy, které jsou k dispozici všem návštěvníkům výstavy až do konce září, kdy se výstava přesune do Knihovny J. Mahena v Brně.

Výstava prezentuje výsledky soutěží Náš časopis 2010 a Nadílka našich dílek 2010, které občanské sdružení Abeceda uspořádalo v loňském roce. Na osmi výstavních panelech lze zhlédnout ukázky z vítězných časopisů a sborníků. Kromě toho se návštěvníci dovědí, jak by měl vypadat kvalitní školní časopis a kvalitní školní literární sborník. Jeden z panelů seznamuje žáky se čtenářskými strategiemi, neboli postupy, které nám pomáhají porozumět čtenému textu. Součástí výstavy jsou pracovní listy, které si mohou návštěvníci vyplnit přímo na místě, doma nebo ve škole.

Tento projekt byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

Abeceda, o.s.

OPVK + ABECEDA CMYK

Foto: Martina Málková

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.