Mladí redaktoři se zamýšleli nad kvalitou svých školních časopisů během workshopu v ústecké knihovně

Redakce, 21. 3. (2012), O projektu , 7 150 zobrazení

V úterý 20. března 2012 se v prostorách Severočeské krajské knihovny v Ústí nad Labem uskutečnil workshop pro redaktory školních časopisů na téma Čtenářská gramotnost a mediální výchova. Akce byla součástí doprovodného programu k Výstavě školních časopisů a literárních sborníků, kterou připravilo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.

web_logo_hlavni_barevne1
Workshopu se zúčastnili žáci tří základních škol, které vydávají vlastní školní časopis. Ze ZŠ Teplice s RVIVT, Plynárenská 2953 (http://www.zsprosetice.cz/) přijeli redaktoři časopisu Budíček, redaktoři časopisu Kamínek dorazili ze ZŠ Děčín, Kamenická 1145 (http://www.zskamenicka.cz/). ZŠ a MŠ Ploskovice 36 (http://www.zsploskovice.cz/) reprezentovali redaktoři časopisu Školní novinky.

Akci uvedla za o. s. Abeceda Ladislava Whitcroft, odborná garantka pro čtenářskou gramotnost a čtenářství. Na úvod přivítala Vítka Lukáše, který je redaktorem Ústeckého deníku (http://ustecky.denik.cz/). Ten mladým redaktorům povyprávěl o práci novináře. Žáci se tak například dozvěděli, jak vypadá typický novinářův den, jak pracovat se zdroji či co člověk potřebuje k tomu, aby se tímto povoláním mohl úspěšně živit.

Poté se slova ujal Dalibor Dudek, odborný garant pro mediální výchovu, který také vedl dílny mediální výchovy. Žáci nejprve prezentovali své časopisy ostatním redakcím. Potom srovnávali svůj školní časopis s profesionálním časopisem pro děti. Díky této práci žáci objevili nové způsoby, jak by mohli vylepšit činnost své školní redakce a uvědomili si, v čem je jejich časopis jedinečný a na co by měli být hrdí. Na závěr dílny si žáci vyzkoušeli práci v redakční radě a diskutovali nad kvalitou svého časopisu podle předem stanovených kritérií, tzv. desatera kvalitního školního časopisu. Jelikož se výstavní panely prezentující výsledky soutěže Náš časopis 2010 nacházely přímo v sále, žáci se během workshopu mohli inspirovat i vítěznými časopisy z této soutěže.

Výstava prezentuje výsledky soutěží Náš časopis 2010 a Nadílka našich dílek 2010, které uspořádalo občanské sdružení Abeceda. Na osmi výstavních panelech lze zhlédnout ukázky z vítězných časopisů a sborníků. Kromě toho se návštěvníci dovědí, jak by měl vypadat kvalitní školní časopis a kvalitní školní literární sborník. Jeden z panelů seznamuje žáky se čtenářskými strategiemi, neboli postupy, které nám pomáhají porozumět čtenému textu.

Fotografie, které v průběhu akce pořídili Dalibor Dudek a Ladislava Whitcroft, najdete na adrese: http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz.

Projekt Čtenářská gramotnost a projektové vyučování byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

Abeceda, o.s.

OPVK + ABECEDA CMYK

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.