O. s. Abeceda učila mladé redaktory, jak napsat rozhovor

Redakce, 2. 3. (2012), O projektu , 7 476 zobrazení

Redaktoři školního časopisu Hrupka se v pátek 24. února 2012 zúčastnili workshopu na téma Čtenářská gramotnost a mediální výchova. Během akce si vyzkoušeli jeden z významných publicistických žánrů – rozhovor. Workshop se konal na ZŠ Špičák v České Lípě a připravilo ho občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.

web_logo_hlavni_barevne1

Workshopu se zúčastnili dva učitelé a celkem 42 žáků, kteří vydávají školní časopis Hrupka na ZŠ Špičák, 28. října, Česká Lípa (http://www.zs-spicak.cz/). Redaktory a učitele uvítala za o. s. Abeceda Tereza Srpová, tvůrce webových portálů www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

Pro žáky byla připravena zejména tvůrčí dílna s názvem Jak na rozhovor, během níž si žáci vyzkoušeli celý proces tvorby rozhovoru, od jeho přípravy až po redakční zpracování. Zaměřili se zejména na tvorbu vhodných otázek a na způsob, jakým je položit.

Žáci se zamýšleli nad tím, co potřebují znát před rozhovorem, jaké pořadí otázek zvolit, zda je výhodné dát zpovídanému vypracované otázky předem, zda otázky číst z papíru, nebo si je zapamatovat…Kromě toho žáci zvažovali, jaké informace vynechat při sepisování rozhovoru a zda žádat o autorizaci textu.

Redaktoři měli možnost vyzkoušet si v modelové situaci, co vše ovlivňuje úspěšný průběh rozhovoru. Na základě vlastních připravených otázek dva žáci sehráli ukázkový rozhovor redaktora s Michalem Davidem. Ostatní žáci poté hodnotili, co je zaujalo na stylu, jakým vedl rozhovor redaktor, a co na odpovědích zpěváka. Vše bylo nahráno na kameru, a tak bylo možné rozhovor opětovně přehrát a poukázat na silné a slabé stránky jeho průběhu.

Během workshopu žáci pracovali s komiksově zpracovanými informační listy, na kterých je zachyceno, jak Šotek (maskot webového portálu www.sotkoviny.cz) přemýšlí v různých fázích tvorby rozhovoru. Žáci se také inspirovali rozhovory z kvalitních školních časopisů, které zvítězily v soutěžích Náš časopis 2010 a Náš časopis 2011. Jelikož má Hrupka rozhovor zařazen ve svých stálých rubrikách a nebojí se zpovídat známé osobnosti jako např. Lenku Dusilovou, Barboru Špotákovou, Pavla Zedníčka a Janu Paulovou, došlo také na předávání zkušeností s tvorbou rozhovoru mezi staršími a mladšími redaktory časopisu.

Cenné zkušenosti ze světa médií žákům zprostředkovala šéfredaktorka Českolipského deníku Radmila Pokorná spolu s fotografem. Během besedy žákům mj. prozradili, jak vypadá běžný den novináře, bez jakých profesí se regionální noviny neobejdou a jak funguje tisk a distribuce novin. Žáci zahrnuli šéfredaktorku a fotografa mnoha zvídavými otázkami, čímž pronikli do tajů novinářského slangu i do kouzla tvorby titulků, perexů a poutavých fotografií.

Na závěr workshopu vyrazili ještě aktivní redaktoři s diktafony za organizátory akce z o. s. Abeceda a za redaktory Českolipského deníku, aby s nimi vytvořili profilové rozhovory, které budou publikovány už v příštím čísle školního časopisu Hrupka.

Fotografie, které v průběhu akce pořídila Martina Málková, najdete na adrese: http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz.

Projekt Čtenářská gramotnost a projektové vyučování byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

Abeceda, o.s.

OPVK + ABECEDA CMYK

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.